Ekonomi

TL’de Fed baskısı sonrası gözler TCMB’de

Dolar/TL, Fed’in değişen tahminleri sonrasında ciddi bir yükseliş kaydederken piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın perşembe günkü faiz kararına odaklandı.

Haftaya 8,39 civarında başlayan Dolar/TL , Fed’in değişen enflasyon beklentileri ve 2023 faiz patikası sonrasında yüzde 1’e yakın yükselişle 8,62 seviyesinde bulunuyor.

Fed’in yayımladığı tahminlerde 2023 yılında iki adet faiz artırımı yapılması planlanırken önümüzdeki üç yıl için enflasyon beklentileri yukarı yönlü güncellendi. Böyle bir faiz artırımı takvimi ise sürecin piyasadaki bir çok aktörün beklediğinden daha erken başlayacağına işaret ediyor.

Fed açıklamaları sonrasında Brezilya reali hariç tüm gelişen ülke para birimleri hafta başına göre değer kaybederken Türk lirası perşembe günü itibariyle hafta başından bu yana en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu. Türk lirası geçen hafta ise en fazla değer kazanan gelişen ülke para birimi olmuştu.

Hafta başından bu yana yatay bir seyir izleyen 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi neredeyse 10 baz puana yakın yükselerek yüzde 1,56 seviyesine ulaşırken Bloomberg Dolar Spot Endeksi de 1.123 seviyesinden 1.136’ya fırladı.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) 389 baz puan civarında seyrederken 2 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde yüzde 18,40 seviyesinde bulunuyor.

Fed 2023 sonuna kadar iki faiz artışı öngördü

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Haziran ayı toplantısının ardından beklentilere paralel olarak federal fonlama faizini değiştirmeyerek oy birliği ile yüzde 0-0.25 aralığında sabit bıraktı.

Fed yetkilileri faizi sabit tuttu ancak 2023’ün sonuna kadar iki artış beklediklerinin sinyalini verdi ve ekonomi toparlanırken yükseliş tarihini öne çekti ve İstihdam ve enflasyonda önemli ilerleme kaydedilene kadar aylık 120 milyar dolarlık varlık alımlarına devam etme sözü verdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi, iki günlük politika toplantısının ardından yayımladığı bildiride aşılarda kaydedilen ilerlemenin ABD’de Kovid-19’un yayılmasını azalttığını belirtirken “Bu ilerleme ve güçlü politika desteği ile ekonomik faaliyet ve istihdam göstergeleri güçlendi” ifadeleri kullanıldı. Fed, zorunlu rezervler harici rezervler üzerindeki faizi ise yüzde 0.10’dan yüzde 0.15’e yükseltti.

Enflasyon göstergelerinde beklenti yukarı yönlü revize edildi

Fed’in enflasyon için dikkate aldığı temel gösterge PCE enflasyon beklentisi de 2021 için yukarı revize edildi. Projeksiyonlara göre Mart ayında yüzde 2,4 olarak öngörülen 2021 PCE enflasyon, son projeksiyonlarda yüzde 3,4 olarak kaydedildi.

2022 için bu veriye ilişkin beklenti yüzde 2’den yüzde 2,1’e; 2023 için ise yüzde 2,1’den yüzde 2,2’ye yükseltildi. Çekirdek PCE enflasyon verisi içinde Fed 2021 beklentisini yüzde 2,2’den yüzde 3’e revize etti.

Piyasa, TCMB’den faizi sabit bırakmasını bekliyor

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin TCMB faiz kararına ilişkin anketi sonuçlandı. Ankete katılan 19 kurumun medyan beklentisi Haziran toplantısında faizin değiştirilmeyeceği yönünde. Tek bir kurum bu toplantıda 50 baz puan indirim ile politika faizinin yüzde 18.5 seviyesine indirilmesini bekliyor.

Ankete katılan 18 kuruma bir sonraki TCMB hamlesinin ne zaman geleceğine ilişkin beklentileri soruldu. Bir kurum Haziran’da, iki kurum Temmuz’da, dört kurum Ağustos’ta, dört kurum Eylül’de, dört kurum Ekim’de, üç kurum Kasım ayında TCMB’nin faiz indirimi yapmasını bekliyor.

Yıl sonu politika faizi tahmini veren 16 kurumun medyan beklentisi ise yüzde 16 seviyesinde oluştu. Merkez Bankası Mayıs ayı toplantısında politika faizini değiştirmeyerek yüzde 19’da tutmuştu.

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…