Makaleler

Müsilaj emlak sektörüne de bulaştı

Son günlerin en çok konuşulan konularından biri oldu müsilaj. Hatta öyle ki Covid salgınını bile geride bıraktı. Hele ki yaz aylarını yaşadığımız, henüz tam anlamıyla olmasa da sıcak havaları hissetmeye başladığımız şu günlerde en popüler serinleme kaynağımız denizin halini konuşmayan kalmadı.

Finansveticaret.com’da yer alan özel haber dosyasında da işlediğimiz müsilaj konusu hem denizlerimizi hem de yüreklerimizi derinden etkiledi. Bir yandan denizin ölmesi, balık yaşamının son bulacak hale gelmesi, bir yandan denizin durumunun ekonomik etkisi her geçen gün daha da gözler önüne seriliyor.

Balıkçılık, turizm ve emlak sektörü müsilajdan ilk etkilenen kategoriler arasında. Balıkçılar bir yandan müsilaj bir yandan deniz anası istilası nedeniyle balık tutamıyor, insanlar balık tüketmekten kaçınıyor.  Müsilaj etkisinin görüldüğü yerlerde denize girmek isteyen müşteriler rezervasyonlarını iptal ediyor.

Peki, ya emlak sektörü bu durumdan nasıl etkileniyor?

Bu sorunun cevabını iki yönlü olarak vermemiz mümkün. Marmara Denizi’ne kıyısı olan yerlerde emlak satış ve kira bedelleri düşüş eğiliminde. Öyle ki ev sahibi olanlar bile evini satıp bölgelerden ayrılma düşüncesindeler. Emlakçılar ile yapılan görüşmeler de aynı sonucu veriyor. Ev kiraları, sezonluk bedeller, satış fiyatları genellikle düşme eğilimindeler. Özellikle Yalova ve Balıkesir’de sektör olumsuz etkilenmiş durumda.

Buradan kaçan insanlar nereye gidiyor?

İşte bu sorunun cevabı da müsilajın sektör üzerindeki etkisinin bir diğer yüzü. Marmara Bölgesi’nden uzaklaşıp denizin keyfini çıkartmak isteyen insanlar Ege ve Akdeniz bölgelerine gidiyorlar. Haliyle talebin fazla olduğu yerde fiyatlar da yükselişe geçiyor. Yani müsilaj, Marmara Bölgesi’ni olumsuz etkilerken batı ve güney bölgelerinin yüzüne gülüyor.

Bir yandan da yüzmek için denize girmeyi tercih etmeyen insanlar için havuzlu yerler de cazip gelmeye başladı ve denizden uzak havuzlu alanlara olan taleplerde artış yaşandı.

Endeksa.com’da yer  alan verilere göre, yazlık bölgelerdeki yıllık değer artışı %68’e ulaştı. En fazla değer artışı ise Datça, Bodrum ve Kaş’ta oldu.

Umarım en kısa zamanda müsilaj sorununa çözüm bulunur ve fiyatlar da insanların deniz keyfi de normale döner.

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…