Ekonomi

Çin’den yerel çip hamlesi ve üretim rekoru

Çin, Mayıs ayında Çip üretimini geçen seneye göre yüzde 38 artırarak rekor kırarken, Başkan Şi yerel çip sektörünün büyümesi için üst düzey kurmayını görevlendirerek çip savaşlarına hazırlanıyor.

Çin Mayıs ayında 30 milyar adede yakın çip üreterek geçen yılın aynı dönemine göre üretimini yüzde 38 artırdı. Çin yıl başından bu yana toplamda 140 milyar adet çip üretirken ülke yerel yarı iletken endüstrisini destekleyerek ABD teknolojilerine bağımlılığını azaltmayı planlıyor.

Çin Başkanı Şi Jinping, teknolojide kendi kendine yeterliliği sağlamak ve yerel sektörün ABD yaptırımlarının üstesinden gelmesi için Başkan Yardımcısı Liu He’yi görevlendirdi.

Liu, üçüncü nesil çiplerin üretilmesi için geliştirme ve kapasite çalışmalarını yapmak için görevlendirilirken bu teknolojiye ulaşmak için gereken siyasi ve finansal desteğin formüle edilmesi için de çalışacak.

Çin çip savaşlarına hazırlıyor

Başkan Donald Trump döneminde uygulamaya konan yaptırımlar Huawei Technologies’in akıllı telefon faaliyetlerini etkilerken çip üreticilerinin şirketin HiSilicon iştirakinden uzaklaşmasına neden olmuştu.

“Çin dünyanın en büyük çip kullanıcısı ve tedarik zincirinin koruması yüksek öneme sahip” diyen ICwise Başanalisti Gu Wenjun, hiç bir tekil ülke için tedarik zincirini kontrol etmenin mümkün olmadığını ama bir devletin çabalarının şirketinkinden daha kuvvetli olabileceğini söyledi.

Şi’nin en güvendiği kurmaylarından Liu He’nin bu projenin başına getirilmesiyse yerel çip üretiminin ne denli büyük bir öneme sahip olduğunu gösteriyor.

En son İçerik

Sabır ve sükunet

‘Sabır nedir? ‘diye sorarsanız ben ‘Güç’tür derim.. sabretmek güçlü bir karakter gerektirir. Özellikle de sükunetle…

AB, Kovid-19’a karşı aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en…

Petrol dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dün virüs endişeleriyle gerileyen petrol fiyatları bugün yükselişte. Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen küresel petrol talebinin…

Dolar/TL sınırlı yükselişte

Dün günü 8,55’te tamamlayan dolar/TL bu sabah sınırlı yükselişte. Dün 8,5449 - 8,6275 arasında işlem…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin genelge yayımlayarak,…

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? İngiliz bilim insanı tarih verdi!

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının…