Ekonomi

Baz metaller dolardaki yükselişle düştü

Baz metaller Fed kararı sonrası dolardaki yükselişle düştü. Bakır yaklaşık 2 ayın en düşük seviyesine indi.

Fed yetkililerinin politika sıkılaşmasına yönelik beklentilerini artırması sonrası dolar yükselirken baz metaller düştü.

Fed Başkanı Jerome Powell pandemi döneminde ekonomiyi ve finansal piyasaları desteklemek için başlatılan varlık alım programını geri çekmeyi tartışmaya başlayacaklarını söyledi. Öte yandan Fed’in noktasal grafikleri 2023’ün sonuna kadar 2 faiz artırımı beklediklerini gösterdi. Bu, analist tahminlerinin üzerinde.

Yetkililer gelecek 3 yıl için enflasyon tahminlerini de yukarı yönde revize etti. Fed kararı sonrası dolar endeksi dün akşam yaklaşık bir yılın en büyük artışını kaydetti, bu da emtiaların düşüşüne neden oldu.

Küresel ekonomiyi desteklemek için verilen teşviklerin geri çekileceği beklentisiyle metallerde yaşanan ralli son haftalarda duraklamıştı.

Londra’da bakır fiyatları yüzde 1.5 düşerek ton başına 9.521 dolardan işlem görürken nikel yüzde 1.5, çinko yüzde 0.4 düştü.

En son İçerik

AB, Kovid-19’a karşı aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en…

Petrol dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dün virüs endişeleriyle gerileyen petrol fiyatları bugün yükselişte. Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen küresel petrol talebinin…

Dolar/TL sınırlı yükselişte

Dün günü 8,55’te tamamlayan dolar/TL bu sabah sınırlı yükselişte. Dün 8,5449 - 8,6275 arasında işlem…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin genelge yayımlayarak,…

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? İngiliz bilim insanı tarih verdi!

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının…

2023 hedeflerine giderken 4.0 olgusu

Dünyada, çağımızda görülebilecek belki de, en dehşet verici durumlardan biriyle karşı karşıyayız. İnsan odaklı felaket…