Altın

Altın Fed sonrası ‘tepetaklak’

Altın, Fed’in tahminlerindeki değişiklikler ve Powell’ın açıklamaları sonrasında 8 Ocak’tan bu yana en büyük günlük düşüşü kaydederek Mayıs ayındaki kazançlarının büyük bir kısmını geri verdi. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen dolar/TL’deki yükselişle düşüşünü sınırladı.

Altın, Fed’in finansal koşulları beklenenden daha erken sıkılaştırmaya başlayabileceğine dair endişelerle 8 Ocak’tan sonraki en büyük günlük kaybını yaşadı. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen Dolar/TL ’nin yükselmesiyle sınırlı kayıp yaşadı.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın çarşamba günü gerçekleştirilen basın toplantısında, finans piyasalarını ve ekonomiyi desteklemek için kullanılan varlık alım programıyla ilgili tartışmaların başlayabileceğini söylemesi altın fiyatları üzerinde baskı yarattı.

Fed’in yayımladığı tahminlerde 2023 yılında iki adet faiz artırımı yapılması planlanırken önümüzdeki üç yıl için enflasyon beklentileri yukarı yönlü güncellendi. Böyle bir faiz artırımı takvimi ise sürecin piyasadaki bir çok aktörün beklediğinden daha erken başlayacağına işaret ediyor.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi neredeyse 10 baz puana yakın yükselerek yüzde 1,57 seviyesine ulaşırken Bloomberg Dolar Spot Endeksi de 1.123 seviyesinden 1.134’e fırladı.

Ons altın fiyatı

Mart ayında 1.700 doların altına inerek bu yılın en düşük seviyelerini gören ons altın, Nisan ve Mayıs ayını kuvvetli yükselişler ile kapatmıştı. 1.900 doların üzerini gören ons altın, Haziran ayına Ocak ayından bu yana en yüksek seviyede başlamıştı.

Fed’in tahminlerindeki değişiklikler ve Powell’ın açıklamaları sonrasında 8 Ocak’tan bu yana en büyük günlük düşüşü kaydeden ons altın, perşembe günü 1.820 dolar civarında işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Küresel altın fiyatları ve dolar/TL’deki yükselişle beraber Haziran başında tüm zamanların zirvesi olan 534 TL’ye yakın bir seviyede bulunan gram altın, küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen dolar/TL’deki yükselişle sınırlı bir kayıp yaşayarak 504 TL’ye kadar geriledi.

En son İçerik

Yangın halcileri tedirgin etti

Sebze ve meyve çoğunun yetiştirildiği Antalya yaz boyunca ülkenin birçok yerine ürün gönderiyor. Bu bölgede…

Berenberg karbon fiyatlarının 2022’de ikiye katlanmasını bekliyor

Berenberg analistleri 2022 yılında karbon fiyatlarının ikiye katlanarak 110 euro ulaşmasını bekliyor. Berenberg analistleri, Avrupa…

Canım Yanıyor !

Çocukluğumdan beri hayvanlara karşı özel bir ilgim var, ayırt etmeden hepsini severim, bahçede ters dönmüş…

18 yılın en yüksek Temmuz enflasyonu

Temmuz'da yıllık enflasyon yüzde 18,95 ile 26 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Üretici fiyatlarındaki artış…

Altın yatırımcıları düşük reel faizden umut buldu

Altın fiyatları cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde yatay bir seyir izlerken…

Dolar/TL faize dayanan enflasyon sonrası geriledi

Dolar/TL, enflasyonun beklentileri aşarak yüzde 18,95 olarak gerçekleşmesi sonrasında TCMB'den kısa vadede faiz indirimi gelmeyeceğine…