Makaleler

Iphone’a Android yükleyemezsin

Çok kıymetli Sarp Genco Gençaslan’ dan duydum bu cümleyi. Yine harika bir videosunda anlatıyordu, öyle güzel anlatıyordu ki…birkaç gün sonra aklımda yankılanan cümle de bu oldu…” iphone’a android yüklemek” aslında hayat boyu yapmaya çalıştığımız şey değil mi?

Bazen uzun bir konuşmadan sizde tek bir cümle yer eder o yüzden konuşurken cümlelerimizi veya kelimelerimizi iyi seçmeliyiz. Hangisinin akılda kalacağını bilemeyiz: Hangisinin yara açacağını veya şifa olacağını bilemediğimiz gibi. İyi bir şey söylediğinizi zannederken bir bakarsınız ki karşınızdakinin bir yarasının kabuğunu kaldırmışsınız. Bilemezsiniz…kelimelerin önemi, sihirli gücü tartışılmaz.

Benim içinde bu cümle öyle oldu…şifa oldu sanki…hayat boyu en çok emek verdiğim şeyler, belki de aslında kaçtığım şeylerdi…belki de kendimi kandırmamdı. Masumiyetimin ispatıydı…çok emek verip, sürecin sonunda “elimden geleni yaptım fakat olmadı” deyip sıyrılmak, belki de nefes aldıran bir durumdu…halbuki biliyordum Iphone’a Android yüklenemeyeceğini, biliyordum bir gün yorulup vazgeçeceğimi ve için içinde mutluydum yüklenemediği için. Güvendeydim çünkü, bildiğim işletim sistemi zarar veremezdi bana. Güvenli sulardaydım. Konfor alanımdan çıkmak zorunda kalmayacaktım. Yaşasın özgürlük!

Yapabileceğim en fazla yeni sürümü yüklemekken herkes Android yükledi benimki neden olmuyor demek? Elindeki telefonu değiştirmeden yapamayacağını bile bile! Çok komik değil mi? Değil! Bilinçdışının oyunları sadece. Kendini kandırmanın, suçsuz olmanın en güzel yolu. İnsanlar değişmez derler ya, değişmez elbette fakat bana sorarsanız fark ettiklerinde yeni bir adım gelir, bu adım da davranışı değiştiren bir adımdır. Davranışın değişince olaylar da değişir. Düşeceğini fark ettiğin anda tutunursun dimi?  Öyle işte fakat inşallah can havliyle yanlış bir yere tutunmazsın çünkü tutunduğun şey çürükse sadece düşüşünü hızlandırır. Can havliyle olmamalı o zaman, sakince olmalı, fark ederek, görerek, isteyerek olmalı.  Öfkeyle olmamalı, ses tonun bile değişmemeli, sevgiyle olmalı, çok güzel bir Iphone sun fakat benim ihtiyacım olan bu değil diyecek kadar güzel olmalı.

Yine her şey dönüp dolaşıp kendimizi tanımaya geliyor.   İhtiyacım olan şey bu yaşadığım mı? Değilse neden onu hala hayatımda tutuyorum? Farkında olmadan kendimizi sabote ettiğimizi fark edince oturup düşünüyorsun…ne garip değil mi bazen kendimizi bile tanımıyoruz. O yüzden yolculuğumuz hiç bitmiyor ve fark ediyorsun ki aslında kimse sana kötü davranamaz, haksızlık yapamaz, istemediğin bir şeyi yaşatamaz, yaşıyorsanız muhatabınız karşınızdaki kişi asla değil, kendinizsiniz! kendi canavarınızı kendiniz yarattınız ve onu ait olduğu yere göndermek sizin sorumluluğunuz aksi takdirde; tekrar ve tekrar ve tekrar aynı senaryoları yaşayıp, neden aynı şeyleri yaşıyorum acaba? diye hayıflanırsınız. Hep de böylesi beni bulur! Akıllısı beni bulmaz ki! Der dururuz, isimler değişir, kişiler değişir fakat olaylar değişmez…sonlar değişmez ve için için sevinerek ve bunun bile farkında olmayarak sızlanırsınız! Uyansak mı artık?

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…