2020 yılının ilk çeyreğini bitirmek üzereyken tüm dünyayı etkisini altına alan ve hala devam eden bir sağlık krizi ile karşı karşıya kaldık. Daha önce ki yıllarda yaşanan krizlere benzemiyordu ve günümüz koşullarında iş ve sosyal hayatın durmasına sebep olurken, tekrar harekete geçilmeye başladığında artık kimsenin bildiği gibi devam etmesi mümkün olmayacaktı.

Sanayi Çağı, Endüstri Çağı, Teknoloji Çağı derken dünya hızla değişime uğruyordu. Her ne kadar donanımsal olarak gelişmeler oluyorsa olsa da özellikle iş hayatında yönetim dinamiklerinin gelişmesi mümkün olmuyordu. Üstelik teknolojinin hızla büyümesi ve kendi içinde yenilenmesi iletişim kanallarını güçlendirmesine rağmen belki de en büyük iletişim problemlerini yaşıyorduk.

Çalıştığım sektör üzerinden bu yelpazeyi açacak olursam 2016 – 2019 yılları arasında ortalama aylık 20 saat koçluk, 12 saat kurumsal eğitim sunabiliyordum. Bu değerlerin oluşmasında; şirketlerle anlaşabilmek için bazen 2 ön görüşme yapılması, hizmeti sunma tarafında ise ulaşım, katılımcı sayısı gibi etkenler ön planda olmaktaydı.

Peki, o dönemde eğitim/ danışmanlık hizmetlerinin zor pazarlanması bugün ne durumda?

Pandemi yasakları kapsamında 2020 yılında başlayan sokağa çıkma yasakları dönem dönem değişmiş olsa da bugün hala devam etmektedir. İş dünyası her ne kadar kriz yönetimi konusunda hazırlıklı bir eylem planına sahip olsalar da tam anlamıyla başarılı olamamıştır. Kimilerinde ise değişen dinamiklere bağlı olarak işletme ve çalışanlarını bu konuda geliştirmesi gerekliliği oldu.

Evde bulunan zamanların dolu geçmesi adına sosyal medya canlı yayınları ve online iletişim ağları ücretsiz şekilde hızla yayıldı. O kadar güzel ve kaliteli içerikler üretildi ki normal zamanda yüksek ücretler karşılığında pazarlanan bilgiler adeta mini eğitim gibiydi.

Üzerinden geçen 1 yılında sonunda kriz koşulları ağırlaşmaya ve kayıp vermeye başlaması ile birçok işletme ve marka artık evden çalışma modeli ile online dünyaya adımlarını atmaya başladı. Öyle ki birçok kurumsal marka ve holdingler bu çalışma modelini köklü şekilde bu modelde kalıcı hale getirmek için uğraştılar.

Bu durumda 2020-2021 yılı Haziran ayı ile beraber aylık ortalama 35 saat koçluk, 28 saat kurumsal eğitim, 12 saat grup koçluğu performansına ulaştığımı gördüm. Artık hafta sonları da çalışma günleri gibi mesai gibi çalışma içinde geçiyor diyebilirim.

Online koçluk veya eğitimi katılımcı sayısı ve süre gibi esnekliklerin yanında birçok fayda sağladığı görülmektedir.  

  • Doğrudan İletişim
  • Samimiyet
  • Verimlilik
  • Uzaktan Öğrenme
  • Geri Bildirim
  • Eşit Hizmet

Online programların (Skype, Zoom, Teams) yaygınlaşması iletişimi de kolaylaştırdı ve büyüttü. Uzaktan sağlanan bu iletişimde etkiyi arttırabilmenin en hızlı yolu samimi olmaktır. Katılımcıların kendi konfor alınanda ve uzaktan eğitime katılıyor olması ve yine diğer katılımcılarda eşit hizmet alıyor olmaları da verimliliğini arttırarak, öğrenme sürecini de beslemektedir.

Her geçen gün daha çok işletme uzaktan çalışma modelinde kalmak üzere program yapıyor. Evden çalışmanın sağladığı konfor belki de belirsiz çalışma saatleri, özel zaman kalmaması gibi negatif duygular ile çatışırken çalışanlar için daha az maliyet (para harcama) ile pozitif çıktı gösteriyor olabilir. Üstelik aynı göstergeler işletmeler tarafında daha kazançlı olmaktadır.

İşletmeler, eskiden çalışanları için maliyet ve lüks gördüğü bu hizmetleri sağlamanın bir yolunu buldular mı sizce?

Goethe’nin dediği gibi ‘’Her an değiştirmeliyiz. Yenilenmeli, gençleştirmeliyiz kendimizi; yoksa katılaşırız.’’

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…