Ekonomi

NATO zirvesi sonrasında dolar yeniden yükselişte

Çin ile gerçekleştirilen swap anlaşması duyurusuyla haftaya düşüşle başlayarak 8,30’a kadar gerilemişti. Pazartesi günü gerçekleştirilen NATO zirvesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında 8,47 seviyesine gelen dolar kuru ilk işlemlerde 8,50’nin üzerini gördü.

Türk lirası geçen hafta dolar karşısında en fazla değer kazanan gelişen ülke para birimi olmuştu. Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) 376 baz puan civarında bulunurken 2 yıl vadeli gösterge tahvil faizi yüzde 18,16 seviyesinde seyrediyor.

ABD Başkanı Joe Biden arasında uzun zamandır beklenen görüşme gerçekleşti

Erdoğan, görüşmede S-400’ler konusunda Türkiye’nin görüşlerini yinelediğini “S-400’de bizim düşüncemiz daha önce neyse aynı düşünceyi sayın başkana ifade ettim.” sözleriyle dile getirdi.

Erdoğan ile Biden’ın beklenen başbaşa görüşmesi yaklaşık 50 dakika sürdü. İkili görüşme sonrasında 25 dakika süren bir de heyetlerarası görüşme gerçekleştirildi. Görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında konuşan Erdoğan, Biden’la yararlı ve samimi bir görüşme yaptıklarını belirtirken, “Türkiye-ABD ilişkilerinde çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığı, tam tersine işbirliği alanlarımızın sorun başlıklarından daha geniş ve zengin bir görünüm sergilediğini düşünüyoruz” dedi. Erdoğan, “Uzun yıllara dayalı bir dostluğumuzun bulunduğu Sayın Biden’la gündemimizde yer alan konularla ilgili kapsamlı görüş alışverişinde bulunduk” diye konuştu.

Erdoğan, S-400 konusunun görüşmede gündeme gelip gelmediği yönündeki soru üzerine, “Tabii ki burada yapılacak olan böyle bir görüşmede S-400’ün gündeme gelmemesi mümkün değil. Ama S-400’de bizim düşüncemiz daha önce neyse aynı düşünceyi sayın başkana ifade ettim. Bunun yanında F-35 konusunu da ifade ettim. Savunma sanayisiyle ilgili müşterek yapabileceğimiz adımlar nelerdir bunlar ifade ettim. Bundan sonraki süreçte de dışışleri, savunma bakanlarımız muhataplarıyla görüşmek suretiyle bu işi sağlama bağlayacaklar” değerlendirmesini yaptı. ABD’nin daha önce Türkiye’nin Patriot talebini karşılamadığını yineleyen Erdoğan, “Biz de tabii o zaman S-400’ü almak durumunda kaldık. Böyle bir süreçten geliyoruz” diye ekledi.

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…