Ekonomi

Faaliyetleri durdurulan Bagfaş: Yasal hakları kullanacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından faaliyetleri durdurulan Bagfaş, konuyla ilgili açıklamasında hukuka aykırı olduğu kanaatinde oldukları bu işleme karşı yasal haklarının süresi içinde kullanılmasına karar verildiğini belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Marmara Eylem Planı çerçevesinde Bandırma’daki üretim tesisinde faaliyetleri durdurulan Bagfaş, kararla ilgili hukuki yollara başvurulacağını açıkladı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada şirketin Balıkesir, Bandırma’da faaliyette bulunan Sülfürik Asit, Fosforik Asit, Nitrik Asit ve AS, CAN/AN, Dap/Npk tesislerinde, Balıkesir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün işletmenin tüm faaliyetlerinin verilen 50 günlük sürenin sonunda durdurulacağı hususunun 12 Haziran Cumartesi günü tebliğ edildiği belirtildi.

Açıklamada yönetim kurulunun 14 Haziran 2021 tarihli toplantısında fabrikalarda gerekli lojistik ve teknik tedbirlerin alınmasına ve hukuka aykırı olduğu kanaatinde oldukları bu işleme karşı yasal hakların süresi içinde kullanılmasına oy birliği ile karar verildiği ifade edildi.

Borsada işlemler geçici olarak askıya alınmıştı

Borsa İstanbul’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamaya göre, BAGFAŞ’ın işlem sırası Pay Piyasası Yönergesinin 30/1-a maddesi uyarınca geçici olarak işleme kapatıldı.

İlgili maddeyle bir sermaye piyasası aracına veya ihraççısına ilişkin olarak bir belirsizlik hâlinin veya yatırımcıların kararlarını etkileyecek önemde bilgiler olduğunun öğrenilmesi ve Genel Müdürün bu belirsizlik hâlinden veya önemli bilgilerden yatırımcıların haberdar edilmesini gerekli görmesi halinde işlemler askıya alınabiliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan açıklama gelmişti

Marmara Denizi Eylem Planı kapsamında, Balıkesir’de yapılan denetimlerde, yükümlülüklerini yerine getirmediği tespit edilen bir sanayi tesisinin faaliyetlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca durdurulduğu haftasonu açıklanmıştı.

Bakanlığın açıklamasında şirket ismi yer almazken Balıkesir’in Bandırma ilçesinde gübre üretimi konusunda faaliyet gösteren bir sanayi tesisinde, Bakanlık ekiplerince, kapsamlı inceleme ve denetim yapıldığı belirtilmişti.

Denetimler sonucunda, Çevre Kanunu’nda belirtilen yükümlülükleri yerine getirmediği tespit edilen tesisin gerekli çevresel tedbirleri alıncaya kadar faaliyetlerinin durdurulmasına karar verilmişti.

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…