Ekonomi

“Günlük AVM girişinde 4,5 milyona ulaşıldı”

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, Kovid-19 aşılama hızının artması ile AVM’lerdeki ziyaretçi sayısının 4,5 milyona ulaştığını, bu sayıyı ancak yıl sonunda yakalamayı beklediklerini söyledi.

Bloomberg HT’ye konuk olan AYD Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, Kovid-19 aşılamalarının hızlanmasının ardından AVM’lerdeki ziyaretçi sayısı ve satış oranlarındaki değişimleri değerlendirdi.

Altaş, pandemi öncesi AVM’lerdeki ziyaretçi sayısının 6,5 milyon kişi olduğunu ve salgın döneminde kapanmaların da etkisiyle bu sayıda ciddi bir düşüş yaşandığını aktardı. Türkiye genelinde uygulanan Kovid-19 aşılama hızının artması, AVM’lerdeki ziyaretçi sayısını pozitif etkiledi yönde. Son dönemde AVM’lerdeki ziyaretçi sayısının 4,5 milyona ulaştığını kaydeden Altaş, bu sayıyı ancak yıl sonunda yakalamayı beklediklerini söyledi.

Sinema salonlarının açılmasıyla daha yüksek ziyaretçi sayısına ulaşacaklarını ve AVM’lerin 1 ay içinde pazar günleri de faaliyet göstereceğini tahmin eden Altaş, “Tünelin sonunda ışığın kendisini görmeye başladık.” ifadesini kullandı.

Altaş değerlendirmesinde, pandeminin ve aşılamanın perakende sektörü üzerindeki etkisi hakkında, ”Yaklaşık 26 milyar TL kira gelirimizin 12 milyarını kaybettik. Son zamanlardaki giriş sayıları çirolara da yansıdı. Cirolarımız yüzde 80’ler düzeyine geri geldi.” açıklamasını yaptı.

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…