Borsa

Müsilajın turizm ve emlak sektörüne etkisi

Müsilaj, turizm ve emlak sektöründe paniğe yol açtı. Marmara Denizi’ne girme oranları yüzde 50 düştü, kirliliğin görüldüğü kesimlerde ev bakanlar beklemeye çekildi

Marmara Denizi’nde görülen ve diğer denizlerimize bulaşma riski taşıyan müsilaj sorunu nedeniyle turizm ve emlak sektörleri zarar görmeye başladı. Bu durum dolayısıyla panik olan tatilciler, otel yönetimlerini arayarak denize girip giremeyeceklerini sordu. Ev alacaklar ise kaporalarını iptal etti. Bu durum tatil için ya da yerleşmek için gelecek insanları Marmara Bölgesinden uzaklaştırıyor.

Denize girişler yüzde 50 düştü

Posta’nın haberine göre, Erdek Körfezi’yle birlikte Bandırma ve Marmara Denizi’ne kıyısı olan birçok ilde görülen müsilajın turizmi etkilediğini belirten Erdek’te bir otel işletmecisi, “Bundan 10 gün önce salya sahillerimize ulaştı. Bizler de böyle bir şeyle ilk kez karşılaştığımız için ne yapacağımızı bilemedik. Haliyle müşterilerimiz de tedirgin oluyor. Sırf salya sorunu yüzünden denize girişler geçen yıla göre yüzde 40-50’ye yakın düştü” dedi.

Tatilciler denizin durumunu soruyor

Tekirdağ’ın en çok sevilen yazlık yerlerinden biri olan Kumbağ’daki bir otel çalışanı da “Aslında şu anda çok yoğun bir salya sorunu var. Denize direkt bakıldığında görünmese de yukardan bakıldığında çok net anlaşılıyor. Bizi arayan insanların ilk sorusu ‘deniz kirli mi?’ oluyor. Biz de doğruyu söylemek zorundayız tabii ki. Denize girme niyetinde olanlar vazgeçiyor ama dinlenmek isteyenler yine de geliyor” dedi.

Ev bakanlar beklemeye geçiyor, kaporalar iptal ediliyor

Müsilaj sorunu gayrimenkul piyasasını da derinden etkiliyor.

Salyanın kıyıya vurmadığı sahil kentlerinde bir duraksama yaşanmadı fakat kirliliğin görüldüğü kesimlerde kişiler tedirgin olmaya başladı. Müsilajın olduğu kıyılarda yazlık veya yatırım amacıyla konut almak veya kiralamak isteyenler beklemeye karar verdi. Kaparo vererek son adımları atacak olan kişilerden kararlarını iptal edenler de görüldü.

Salyanın yoğun olarak bulunduğu yerlerin başında Balıkesir kıyıları yer alıyor. Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Balıkesir Temsilciliği Başkanı Raşit Özen, müsilajın bölgedeki emlak sektörünü nasıl etkilediğine ilişkin konuştu. Özen, şunları kaydetti:

“Yakın dönemde vazgeçen birkaç müşterimiz oldu. Kaparo veren müşteriler şu an önünü göremediği için beklemeyi tercih ediyor. Telefon ve ziyaretçi trafiğimizde de azalma var. Günde 50 müşteri ile konuşurken şimdi 10-15 müşteri arıyor.”

Arayanların da konutun fiyatı, büyüklüğünden önce sahilin ne durumda olduğu sorusunu yönelttiğini belirten Özen, “Şu anda yalnızca evlenme, tayin gibi mecburi sebeplerle, ihtiyacı olanlar gayrimenkul bakıyor. Yatırım ve yazlık amaçlı son bir haftadır işlem gerçekleşmedi” diye konuştu. Özen, fiyatların henüz etkilenmediğini fakat salya sorunu çözüme kavuşturulmazsa ilerleyen dönemde etkileyebileceğini belirtti.

Diğer bölgelerde gayrimenkul fiyatları artabilir

Müsilaj sebebiyle Marmara Bölgesi’nde deniz yakınlarında ev almak istemeyen insanların sayısı artarsa bu bölgelerde gayrimenkul fiyatları oldukça düşebilir. Yoğun kir, koku ve görüntü kirliliği yüzünden mevcut evlerini ve yazlıklarını satan insanlar, Ege ve Akdeniz bölgelerine yönelirse bu bölgelerde gayrimenkul fiyatlarını oldukça artırabilir.

Yine bu sebepten dolayı diğer bölgelere yerleşmeye başlayan insanlar, yerleştikleri bölgelerde kontrolsüz nüfus artışına sebep olabilir.

Yerine göre tehdit, yerine göre fırsat

Müsilaj sorunu turizm ve emlak açısından Marmara Bölgesi için bir tehdit oluştururken, Ege ve Akdeniz bölgeleri için büyük bir fırsat oluşturuyor. İlerleyen günlerde gayrimenkul ve turizm için Marmara Bölgesi’nde tehdidin artabileceği konuşuluyor.

Finans ve Ticaret Müsilaj Dosyası devamında tehditlerinden bahsettiğimiz müsilajın fırsatlarına da değinmeye devam edeceğiz.

En son İçerik

Sabır ve sükunet

‘Sabır nedir? ‘diye sorarsanız ben ‘Güç’tür derim.. sabretmek güçlü bir karakter gerektirir. Özellikle de sükunetle…

AB, Kovid-19’a karşı aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en…

Petrol dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dün virüs endişeleriyle gerileyen petrol fiyatları bugün yükselişte. Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen küresel petrol talebinin…

Dolar/TL sınırlı yükselişte

Dün günü 8,55’te tamamlayan dolar/TL bu sabah sınırlı yükselişte. Dün 8,5449 - 8,6275 arasında işlem…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin genelge yayımlayarak,…

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? İngiliz bilim insanı tarih verdi!

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının…