Kategoriler: BorsaDövizDünya

UEA: Küresel petrol talebi gelecek yıl salgın öncesine dönecek

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA), küresel petrol talebinin, dünya genelinde tüketicilerin araç kullanımı ve uçak seyahatlerini artırması sebebiyle 2022’nin sonuna kadar günlük 100 milyon varile ulaşacağını öngördü.

UEA’nın Haziran ayına ilişkin petrol piyasası raporu, gelişmiş ekonomilerin Kovid-19 virüsü kontrol altına almasıyla birlikte küresel petrol talebinin 2022’nin sonuna kadar günlük 100,6 milyon varile ulaşacağını kaydetti.

Gelecek yıl için öngörülen artışın, 1,3 milyon varillik kısmının Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkelerinden, 1,8 milyon varillik kısmı ise OECD dışı ülkelerden gelmesi bekleniyor.

Söz konusu dönemde uçuşların tekrar başlamasıyla en fazla talep artışı günlük 1,5 milyon varille jet yakıtı ve kerosen talebinde yaşanırken, bunu günlük 660 bin varille benzin ve 520 bin varille dizel takip edecek.

Petrol fiyatları, dünya genelinde pandemi kaynaklı sınırlamaların gevşetilmesi ve ekonomik aktivitelerin hızlanmasıyla, varil başına 70 doların üzerine çıkarak iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ajansın son raporundaki göstergeler, biraz daha yukarı yönlü bir tablo çizmesine rağmen, piyasanın bir sonraki hamlesinin Riyad ve Moskova’nın vereceği karara bağlı olduğunu gösteriyor.

Çoğu gelişmiş ülkeye tavsiyede bulunan ajans, “OPEC+ dünya petrol piyasalarının yeterli miktarda tedarik edilmesini sağlaması için muslukları açması gerekiyor.” önerisini yaptı.

UEA Başkanı Fatih Birol, fazladan tedarik sağlanmaması durumunda daha fazla fiyat artışı olabileceği konusunda uyardı. Ancak Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, yanıt vermeden önce tüketimin somut hale gelmesini bekleyeceklerini açıklamıştı.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…