Sanayi üretimi son 1 yılda ilk kez aylık olarak daraldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayına ilişkin sanayi üretim endeksini yayımladı. Verilere göre sanayi üretimi güçlü baz etkisiyle yıllık yüzde 66 arttı. Aylık olarak bakıldığında ise yüzde 0,9’luk düşüş görüldü. Böylelikle geçen yılın Nisan ayından bu yana ilk kez sanayi üretiminde aylık daralma kaydedildi.

Sanayi üretimi Nisan ayında baz etkisiyle önceki yıla göre hızlı artış kaydederken, bir önceki aya göre ise gerileme gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre sanayi üretimi Nisan’da aylık yüzde 0,9 geriledi. Böylelikle Nisan 2020’den sonra sanayi üretiminde 11 ay devam eden aylık yükseliş serisi son buldu.

Nisan’da sanayi üretimi salgının sanayi faaliyetini durma noktasına getirdiği önceki yılın Nisan ayına göre yüzde 66 artış gösterdi.

2021 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,5, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 72,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 26,6 arttı.

Sektörlere aylık değişim bazında bakıldığında 2021 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,3 azaldı.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…