Kategoriler: DünyaEkonomiFinans

Bundesbank, Almanya büyüme beklentisini yükseltti

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) 2021 yılı Almanya büyüme beklentisini yüzde 3,7’ye yükseltti. Bundesbank daha önce 2021 yılına ilişkin büyüme beklentisini yüzde 3 olarak açıklamıştı.

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Euro Bölgesi’ne ilişkin büyüme beklentilerini yukarı yönlü revize etmesinin ardından Almanya Merkez Bankası da (Bundesbank) büyüme beklentilerini güncelledi.

Bundesbank, Almanya’ya ilişkin 2021 büyüme beklentisini yüzde 3,7’ye yükseltti. Bankanın 2021 büyümesine ilişkin önceki beklentisi yüzde 3 düzeyindeydi.

AMB’nin faiz kararının ardından basın toplantısında konuşan AMB Başkanı Christine Lagarde, Euro Bölgesi’ne ilişkin büyüme beklentilerinin yukarı yönlü güncellendiğini duyurmuştu. Buna göre, 2021 Euro Bölgesi büyüme beklentisi yüzde 4’ten yüzde 4,6’ya çıkarıldı. 2022 büyüme beklentisi de yüzde 4,1’den yüzde 4,7’ye yükseltildi. 2023 beklentisi ise yüzde 2,1 olarak korundu.

Lagarde toplantıda ekonominin kademeli olarak açıldığını ve veriler hizmetler sektörü tarafında toparlanmaya işaret ettiğini belirtmişti. “İkinci yarıda ekonomik aktivitenin hızlanması bekleniyor” diyen Lagarde belirsizliklerin devam ettiğine dikkat çekti. Lagarde Euro Bölgesi’nde büyümeye ilişkin risklerin genel olarak dengeli olduğu mesajını vermişti.

“Projeksiyonların incelenmesine çok zaman ayırdık. Üç ay öncesine göre görünüm ile ilgili daha iyimseriz.” diye konuşan Lagarde son sinyaller güçlü bir sıçramaya işaret ettiğine vurgu yapmıştı.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…