ABD’den Birleşik Arap Emirlikleri’ne Huawei baskısı

Biden yönetiminin Birleşik Arap Emirlikleri’ne telekomünikasyon ağından Huawei’yi çıkarması yönünde baskı yaptığı belirtildi. Trump yönetimi Emirlikleri Çin ile askeri ve ekonomik ilişkilerini azaltması yönünde ikna edememişti.

ABD’de Biden yönetiminin Birleşik Arap Emirlikleri’ne Çinli teknoloji şirketi Huawei’i telekomünikasyon ağından çıkarma ve Pekin ile arasına mesafe koyması konusunda baskı yaptığı belirtildi.

Bloomberg’in haberine göre ABD’nin yaklaşımı Emirliklerin 23 milyar dolarlık F-35 ve insansız hava aracı alımlarına yönelik risklerin de artması anlamına geliyor.

ABD, daha önce planlandığı gibi Emirlikler’e F-35’lerin teslim edileceği 2026-2027’den önce Huawei ekipmanlarının telekomünikasyon ağından çıkarılmasını talep ediyor. Bunun yanında söz konusu konudaki temasların alternatif ekipmanlara yönelik değerlendirmeleri de kapsadığı belirtiliyor.

Bloomberg’e konuşan konuyla ilgili bilgi sahibi olan üç kaynak iki taraf arasındaki müzakerelerde Samsung, Ericsson ve Nokia gibi şirketlerden ekipman alımına yönelik alternatiflerin de gündeme geldiğini belirtti.

Biden’dan önceki başkan Donald Trump yönetiminde de Emirliklere, Ortadoğu’da nüfuzunu artıran Çin ile olan ilişkileri tersine çevirme yönünde yönlendirmeler yapılmış, fakat Trump yönetimi bu konuda ikna edici olamamıştı.

En son İçerik

Dolar/TL faiz kararı sonrası yatay

Dolar/TL, Fed'in değişen tahminleriyle ciddi bir yükseliş kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın perşembe günkü faiz…

İstanbul’un en değerli 10 mahallesi

İstanbul'un ortalama konut metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleler sıralandı. İstanbul'un en değerli mahalleleri…

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta yüzde 2 arttı

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta tahminlere paralel olarak yüzde 2’ye yükseldi. Enerji fiyatlarındaki sert yükseliş ve…

Erdoğan: Biden’a F-35 ve S-400’de farklı bir adım beklemeyin dedim

Biden ile görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda…

Küresel piyasalarda Fed’in şahin tahminleri satış getirdi

Küresel piyasalarda Fed'in şahin öngörüleri riskli varlıklarda satış baskısı yarattı. Fed’in tahminleri aracılığıyla daha şahin…

Özel sektörün yurtdışı borcu Nisan’da geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam…