Kategoriler: Dosya HaberMüsilaj

Müsilaj fırsata dönüşebilir

Sözcü’de yer alan habere göre, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Genel Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Erduğan, Marmara Denizi’nde büyük tehlike yaratan müsilajı, 2018’de başlattıkları çalışmayla gaza dönüştürdüklerini açıkladı.

Halk arasında deniz salyası olarak bilinen müsilaj, son dönemde Marmara Deniz’ini tamamen kaplamasıyla gündeme geldi. Bir doğa olayı olan müsilaj, biyolojik ve kimyasal birçok koşulun bir araya gelmesiyle oluşan, fitoplankton olarak adlandırılan bitkisel canlıların aşırı çoğalması, deniz sıcaklığının yükselmesi ve buna bağlı olarak bakteriyel aktivitelerin artmasıyla oluşan sümüksü, yapışkan bir yapı. Müsilajın oluşabilmesi için mevsim sıcaklıkları, akıntı, tuz seviyesi, kirlilik vb. birçok farklı etken var.

Kriz fırsata çevrilebilir

Prof. Dr. Hüseyin Erduğan’a göre bu durum bir fırsata çevrilebilir.

Yoğun olarak görülmeye devam eden bu maddenin toplanıp, yakıta dönüştürülmesinin en ekonomik bertaraf yolu olduğunu söyleyen Erduğan, “Bu gazı tanklara alarak biriktirip rahatlıkla kullanabilirsiniz” dedi.

Deniz ekosistemini tehdit eden müsilajın, aslında denizdeki canlıların kendisine uygun ortam oluşturmak adına salgıladıkları bir ekzopolisakkarit olduğunu söyleyen Erduğan, 2018 yılında arkadaşlarıyla birlikte yaptıkları çalışmada denizden aldıkları müsilajı, prototip merkezinde gaza dönüştürdüklerini ve yüksek kalorili gaz elde ettiklerini belirtti.

Müsilaj oluşumunun üç ana sebebi

Uzmanlara göre deniz salyası olarak bilinen müsilajın oluşumunda üç ana etken bulunuyor.

-Bunlardan ilki Marmara Denizi’nde bir süredir sıcaklığın normalde olması gerekenden 2-3 derece yüksek olması.

-İkincisi azot-fosfor gibi organizmaları besleyen maddelere ihtiyaç var. Bunlarda denize verilen atıklardan yoğun şekilde sağlanıyor. Marmara’da büyük bir azot-fosfor yükü var.

-Üçüncüsü ise iklim değişikliğine de bağlık olarak denizde yaşanan durgunluk.

Marmara Denizi’ni büyük ölçüde etkileyen müsilaj sorununun ilerleyen günlerde Ege ve Karadeniz’e de yayılması panik oluşturuyor.

Müsilajın etkileri

Müsilaj bulunan bölgelerde balıkçılık yapmak imkansız hale geliyor. Uzmanlara göre müsilaj gözle görülür olarak temizlense de tam olarak kurtulmak artık mümkün değil. Bu durumun Marmara Denizi’ne girmenin cilt hastalıklarına yol açacağı da söylenmekte. Bunun yanında kötü koku ve görüntüyle birlikte ilerleyen günlerde civarındaki gayrimenkul fiyatlarını etkileyebilir.

Ancak müsilajın bu tehditlerinin beraberinde getirdiği fırsatları da mevcut. Denizden alınan müsilaj gaza çevrilebilir böylelikle Türkiye’nin gaz ihtiyacı doğal olarak karşılanabilir. Bir diğer durumda ise denizden toplanan müsilaj Türkiye’nin tarım bölgelerine doğal gübre olarak kullanılabilir ve gübre ithalatının önüne geçilebilir.

Marmara Denizi’nde ortaya çıkan ve gündemimize oturan müsilaj sorununun fırsatlarını ve tehditlerini, planlanan projelerin bu duruma etkilerini Finans ve Ticaret Müsilaj Dosyası’nda incelemeye devam edeceğiz.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…