Kategoriler: DünyaGündem

Macron tokat yedi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ‘tokatlandı.’

Macron, Drôme bölgesini ziyareti sırasında, halkı selamlamak için yaklaştığı demir parmaklıklar üzerinden yükselen bir adamdan tokat yedi. O sırada, “Macronizmin canı cehenneme” sesleri yükseldi.

Macron hızla uzaklaşırken korumaları da tokatı atan kişiyle ‘ilgilendi.’

İki kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Fransız basını, saldırganın Uzakdoğu kılıç kullanma sanatı olan Kendo yaptığını, ayrıca Avrupa Tarihi Dövüş Sanatları (HEMA) ustası olduğunu yazdı.

AA’nın aktardığına göre saldırganın sosyal medyada aşırı sağcı hesapları takip ettiği belirtildi.

Valence savcılığı, adı Damien T. olarak açıklanan 28 yaşındaki saldırgan ile onunla birlikte gözaltına alınan arkadaşının sabıka kaydının olmadığını açıkladı.

Siyasetçilerden kınamalar ve tepkiler

Macron’un selefi François Hollande, Twitter’dan, ‘cumhurbaşkanına saldırıda bulunmanın ülkenin kurumlarına bir saldırı olduğunu’ ifade etti.

‘Halkın tamamının Macron’la dayanışma içinde olması gerektiğini’ kaydeden Hollande, cumhurbaşkanına desteklerini iletti.

Ulusal Birlik (RN) Partisinin lideri Marine Le Pen ise, Twitter üzerinden ‘demokrasinin fiziksel şiddeti asla tolere edemeyeceğini’ belirterek, “cumhurbaşkanını hedef alan ve tahammül edilemez fiziksel saldırıyı şiddetle kınıyorum” dedi.

Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin (LFI) lideri Jean-Luc Melenchon ise “Bu kez şiddet yanlılarının eyleme geçtiğini anlamaya başlıyorsunuz. Cumhurbaşkanı ile dayanışma içindeyim” diye yazdı.

Birçok milletvekili de Macron’un saldırıya uğramasını kınadı.

Öte yandan Elysee Sarayı’nın açıklamasında tokatlı saldırının ardından Macron’un programında değişiklik yapılmadığını ve diğer ziyaretlerini gerçekleştireceği belirtildi.

Açıklamada, saldırganın hedefleri ve profili hakkında bilgilerin beklendiği kaydedildi.

Macron: Cumhuriyet’te makamlara saygı gösterilmeli

Macron, yerel Dauphine Libere gazetesine verdiği demeçte, uğradığı saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘Her şeyin yolunda olduğunu ve bu olayın münferit bir saldırı olarak değerlendirilmesi gerektiğini’ ifade eden Macron, bu olayın çok sayıda insanın hayatını ilgilendiren konuların önüne geçmemesi gerektiğini belirtti.

Fransa cumhurbaşkanı, “Cumhuriyette makamlara saygı gösterilmeli. Bu mücadeleyi hiç bir zaman bırakmayacağım. Makamlar, hangisi olursa olsun, bizlerden büyüktür ve saldırı konusu olmamalı” dedi.

Fransa’da ifade ve oy özgürlüğünün bulunduğunu ifade eden Macron, “Eylemlerde ve söylemlerde şiddet ve nefret olmamalı, aksi takdirde demokrasinin kendisi tehdit haline gelir” yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanı, ‘bu münferit olayın ve aşırı şiddet yanlısı kişilerin kamu tartışmalarını ele geçirmesine izin verilmemesi gerektiğini’ dile getirdi.

Olayın kendisini etkilemediğini ve endişelendirmediğini ifade eden Macron, çalışmalarını sürdüreceği sözlerini ekledi.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…