Fransa: Yeni vergi anlaşması Amazon ve diğer teknoloji devlerini de içermeli

Fransa Maliye Bakanı Brunei Le Maire G7’de uzlaşmaya varılan küresel kurumlar vergi anlaşmasının Amazon ve diğer teknoloji şirketlerini de içermesi gerektiğini söyledi.

Fransa Maliye Bakanı Le Maire verdiği bir mülakatta geçen hafta G7 ülkelerinin uzlaştığı uluslararası vergi anlaşmasının Amazon.com ve diğer teknoloji devlerini içermesi gerektiğini söyledi.

G7 ülkeleri geçtiğimiz günlerde çok uluslu şirketlerin faaliyette bulundukları ülkelerde en az yüzde 15 vergilendirmeleri konusunda anlaşmaya varmıştı.

Le Maire konuya dair RMC’ye yaptığı açıklamada Amazon gibi en büyük teknoloji şirketlerinin de vergilendirilmesi gerektiğini ve Fransa’nın bunun için mücadele edeceğini belirtti.

Amazon, teslimat gibi bazı operasyonlarından çok kâr etmezken Cloud gibi diğer operasyonlarından kâr ediyor. Le Maire “çözüm, şirket faaliyetlerinin segmentlere ayrılarak en kârlı oldukları alanlardan vergilendirilmesi” yorumunu yaptı.

Le Maire Fransa ve AB ülkelerinin verginin yüzde 15’in üzerinde olmasını istediklerini belirtti. Yeni planla Fransa’nın dijital vergi gelirleri 500 milyon ile 1 milyar euro aralığını, yıllık toplam gelirleri ise birkaç milyar Euro’yu bulabilir.

Çin’in küresel kurumlar vergisi kararına uymasının zorlayıcı olabileceği belirtiliyor.

En son İçerik

Dolar/TL faiz kararı sonrası yatay

Dolar/TL, Fed'in değişen tahminleriyle ciddi bir yükseliş kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın perşembe günkü faiz…

İstanbul’un en değerli 10 mahallesi

İstanbul'un ortalama konut metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleler sıralandı. İstanbul'un en değerli mahalleleri…

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta yüzde 2 arttı

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta tahminlere paralel olarak yüzde 2’ye yükseldi. Enerji fiyatlarındaki sert yükseliş ve…

Erdoğan: Biden’a F-35 ve S-400’de farklı bir adım beklemeyin dedim

Biden ile görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda…

Küresel piyasalarda Fed’in şahin tahminleri satış getirdi

Küresel piyasalarda Fed'in şahin öngörüleri riskli varlıklarda satış baskısı yarattı. Fed’in tahminleri aracılığıyla daha şahin…

Özel sektörün yurtdışı borcu Nisan’da geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam…