Kategoriler: DünyaEkonomi

Küresel piyasalarda gündem enflasyon baskısı

Küresel piyasalar Perşembe günü ABD’de açıklanacak olan enflasyon verilerine odaklanırken Çin’den gelen enflasyon verileri maliyet baskısının devam ettiğine işaret etti.

Küresel piyasalar Perşembe günü ABD’de açıklanacak enflasyon verilerini beklerken karışık bir görünüm sergiledi.

ABD’de vadeli işlemlerde Dow Jones hariç hafif yukarı yönlü hareket görüldü. Asya’da ise yüzde 0,21 yükselen Çin CSI 300 endeksi dışında satışlar öne çıktı. Japon Nikkei düşüşlere öncülük etti.

Wall Street endeksleri Çarşamba karışık seyretti. S&P 500 endeksi yatay kapansa da 7 Mayıs rekor seviyesine çok yakın bir seviyeydi. Dow Jones hafif ekside günü tamamlarken, bir ara yüzde 0,8 yükselen Nasdaq 100 kapanışta yüzde 0,06 yukarıdaydı.

Çin’de üretici fiyatlarının Mayıs ayında yıllık yüzde 9 ile beklentilerin üzerinde ve 2008’den bu yana en hızlı seviyede arttığı, tüketici fiyatlarının ise yıllık yüzde 1,3 ile tahminlerin altında kaldığı açıklandı.

Çarşamba günü yüzde 0,13 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi yeni işlem gününün ilk bölümünde yatay bir görünüm sundu. ABD 10 yıllık tahvil getirisi aralıksız iki gündür düşüş kaydederken ilk işlemlerde yüzde 1,52 seviyesinde denge kazandı.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…