Kategoriler: BorsaDövizDünya

Küresel piyasalar Perşembe’ye odaklandı

Küresel piyasalarda yeni haftanın en önemli gündem maddesi Perşembe günü açıklanacak ABD enflasyon verileri. Veriler öncesinde fiyatlamalarda karışık bir görünüm izlenirken, küresel kurumlar vergisi de Amazon gibi şirketlerin hisseleri üzerinde etkisini hissettiriyor.

Küresel piyasalar perşembe günü ABD’de açıklanacak enflasyon verilerini bekliyor.

Haftanın ilk işlem gününde karışık bir görünüm ile kapanan ABD endekslerinde ilk vadeli işlemler pozitif açılışa işaret etti. Asya Borsalarında ise genel olarak pozitif bir hava söz konusu.

Pazartesi günü S&P 500 yatay seviyede kapanırken; Nasdaq 100, ürettiği Alzheimer ilacı ABD’nin Gıda ve Sağlık İdaresi (FDA) tarafından onaylanan Biogen Inc. öncülüğünde yükseldi.

G-7 maliye bakanlarının hafta sonunda üzerinde uzlaştığı küresel kurumlar vergisi planı her ne kadar kar marjı yüzde 10 olan şirketleri kapsamayı öngörse de yüzde 7,1 kar marjına sahip Amazon’un vergiye tabi olacağına yönelik haberler şirketin hissesinin günü kayıpla tamamlamasına neden oldu.

Haftanın ilk işlem gününde yüzde 0,21 düşen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah hafif artıda.

Sıfır faize talep yeniden artıyor

Fed’in kısa vadeli faizleri kontrol etmek için kullandığı yüzde 0 faizli gecelik ters repo imkanına olan talep bir kez daha rekor kırdı. New York Fed verilerine göre pazartesi günü 46 katılımcı söz konusu imkana 486,1 milyar dolar park etti. Bu hacim 27 Mayıs’ta 485,3 milyar dolar ile bir önceki zirvesini görmüş, ardından Cuma günü 483,3 milyar dolara inmişti.

Kısmen merkez bankasının varlık alımlarından ve sisteme rezerv girişlerinden kaynaklanan bu durumun Haziran ayı boyunca da devam etmesi bekleniyor.

TD Securities Kıdemli ABD Faiz Stratejisti Gennadiy Goldberg, devlet destekli kurumların olağan ana para ve faiz ödemelerine işaret ederek, “Bu baskı devlet destekli kurumlardan sisteme para girişi ve çeyrek sonunun yaklaşmasıyla bu ay artmaya devam edecek” dedi.

Goldberg, Fed’in ters repo imkanının kullanımının haziran sonunda 600-700 milyar dolara yükselebileceğini öngördü.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…