Ekonomi

Altına yatırım Mayıs’ta 9 ayın zirvesinde

Mayıs ayında altına dayalı borsa yatırım fonlarına 3,4 milyar dolar ile Eylül 2020’den sonraki en büyük giriş gerçekleşirken küresel olarak yönetilen altın varlıklarının toplamı 222 milyar dolara ulaştı.

Dünya Altın Konseyi’nin Mayıs ayı raporuna göre, Mayıs ayında altına dayalı Borsa yatırım fonlarına Eylül 2020’den sonraki en büyük giriş gerçekleşirken enflasyon ve parasal destek ile ilgili gelişmelerin altın fiyatlarını etkileyecek ana faktörler olacağı belirtildi.

Rapora göre, altına dayalı borsa yatırım fonlarına Mayıs ayında 3,4 milyar dolarlık giriş olurken küresel olarak yönetilen altın varlıklarının toplamı 222 milyar dolara ulaştı. Ağustos 2020’de altın fiyatları zirveye ulaştığında yönetilen altın varlıklarının toplamı 240 milyar dolar civarında bulunuyordu.

Bu girişlerin arkasında artan altın fiyatlarının, enflasyon endişelerinin, zayıflayan ABD dolarının ve düşük reel faizlerin etkili olduğunu belirten Dünya Altın Konseyi, faiz oranlarının 2021 yılının şimdiye kadar olan kısmında altın fiyatlarını etkileyen en önemli faktör olduğunu söyledi.

Tayland ve Macaristan merkez bankalarının Mayıs ayındaki altın talebinin de altın fiyatlarındaki artışı desteklediğini belirten kurum, son aylarda merkez banklarından gelen talebin istikrarsız olmasına rağmen 2021 yılında merkez bankalarının net alıcı konumda olmasını beklediklerini belirtti.

Dünya Altın Konseyi, COMEX piyasasındaki net uzun pozisyonların 44 milyar dolara ulaşarak Şubat ayından bu yana en yüksek seviyede olduğunu da belirtti.

Hem borsa yatırım fonlarındaki hem de uzun pozisyonlardaki artışın piyasa görünümüne olumlu katkı yaptığını vurgulayan kurum, enflasyonun geçici olup olmayacağının da altın fiyatları için önemli olacağının altını çizdi.

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…