Kategoriler: 10'lar

Türkiye’nin en itibarlı 10 markası

Türkiye İtibar Akademisi’nin (TİA) gerçekleştirmiş olduğu Türkiye İtibar Endeksi (TİA) verilerine göre düzenlenen Türkiye’nin en itibarlı 10 markası alfabetik sıralama baz alınarak listelenmiştir. Araştırma, Türkiye İstatistik Kurumu’nun “Türkiye Örneklemi” kabul ettiği 26 Bölge ve 72 ilde yaklaşık 12 bin kişi ile görüşülerek tamamlanmış, ana ve alt sektörleri ile endekste toplam 50 farklı sektördeki markalar yer almıştır.

En itibarlı on şirket içinde holdingler sektöründen 2, beyaz eşya sektöründen 4, gıda sektöründen 1, ulaştırma sektöründen 1, elektronik sektöründen 1, GSM sektöründen 1 şirket yer almıştır.

10. Vestel

Vestel; elektronik, beyaz eşya ve dijital ürünler alanlarında faaliyet gösteren, 18’i yurt dışında olmak üzere, toplam 28 şirketten oluşan küresel bir şirketler grubudur. Tüketici elektroniği ve beyaz eşya alanında dünyanın önde gelen ODM (Original Design Manufacturer, Özgün Tasarım Üreticisi) üreticilerinden biri olan Vestel, Avrupa TV pazarının lider, beyaz eşya pazarının ise ilk 3 üreticisinden biridir. Vestel, aynı zamanda, Türkiye Devletinin en çok bilinen 10 markası arasında yer almaktadır.

9. Turkcell

Turkcell, Türkiye’de kurulmuş; yerleşik, bütünleşmiş iletişim ve teknoloji hizmetleri şirketidir. Müşterilerine mobil ve sabit şebekeleri üzerinden ses, veri, TV hizmetleri ve katma değerli bireysel ve kurumsal servisler sunmaktadır.

8. Torku

Torku, Konya Şeker tarafından üretimi yapılan ürünlerin tek çatı altında toplandığı marka. Ürün portföyü şeker, şekerleme, çikolata, unlu mamuller, dondurulmuş ürünler, modern seracılık ürünleri, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri ile bitkisel yağlardan oluşmaktadır. Üretimi Konya’nın merkez ilçelerinden Meram’da sürdürülmektedir.

7. Türk Hava Yolları (THY)

Türk Hava Yolları, Türkiye’nin ulusal hava yolu şirketidir. Türk Hava Yolları’nın merkezi İstanbul’dadır.

Amerikalı havacılık derecelendirme kurumu AviRate tarafından 2018 yılında verilen 5 yıldızlı küresel hava yolu ödülünü günümüze kadar taşımakta.

Skytrax’ın 2016 ödüllerine göre arka arkaya 6. kez Avrupa’nın en iyi hava yolu seçilmiştir. Ayrıca pek çok alanda yüksek dereceler elde etmiştir. Star Alliance üyesi Türk Hava Yolları; 127 ülkede, 49’u iç hat, 243’ü dış hat olmak üzere 292 şehir ve 300 havaalanına uçmaktadır. Bu geniş uçuş ağı sayesinde dünyanın en çok ülkesine sefer düzenleyen havayolu unvanına sahiptir.

6. Sabancı

Sabancı Holding, 1967 yılında Hacı Ömer Sabancı tarafından Adana’da kurulan, Türkiye’nin en büyük şirketlerindendir. 2018 yılında şirketin toplam faaliyet kârı 15,8 milyar TL, net dönem kârı ise 3,8 milyar TL olmuştur. Sabancı adı altında çalışan Akbank, AvivaSA, CarrefourSA, EnerjiSA, TeknoSA gibi toplam 12 alt kuruluşa sahiptir.

5.Koç

Koç Holding, 1926 yılında Vehbi Koç tarafından kurulan holding Türkiye’nin ilk holdingidir ve en büyük özel kuruluşlarından birisidir. Holding merkez binası Üsküdar Nakkaştepe’dedir. 2020 yılında, Fortune dergisinin dünyanın en büyük 500 sanayi firması (Fortune Global 500) listesinde 471. sıradadır. İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan ‘’Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’’ 2019 yılı araştırmasında, Koç Topluluğu’na bağlı 4 şirket ilk 10’a girmeyi başarmıştır. Ekonomist dergisi tarafından yapılan Türkiye’nin en zengin aileleri araştırmasında Koç ailesi sahip olduğu serveti ile Türkiye’nin en zengin aileleri arasında 1. sırada yer almaktadır. Ford, Tofaş, Arçelik, Beko, Opet gibi toplam 14 ürün ve markaya sahiptir.

4. Bosch

Almanya merkezli bir elektronik ve mühendislik firmasıdır.

Türkiye’de ilk kez 1910 yılında kurulan bir temsilcilikle faaliyetlerine başlayan Bosch Grubu, ilk fabrikasını 1972 yılında Bursa’da kurdu. Teknoloji ve hizmetler alanında önde gelen tedarikçilerden biri olarak Bosch’un Türkiye’de, ‘Mobilite Çözümleri’, ‘Enerji ve Bina Teknolojileri’, ‘Sanayi Teknolojileri” ile ‘Dayanıklı Tüketim Malları’ alanlarında faaliyet gösteren beş ayrı şirketi bulunuyor.

3. Beko

Beko, Koç Holding bünyesinde dünya çapında etkinlik gösteren beyaz eşya ve elektronik markasıdır. Türkiye’nin yeni yeni sanayileşmeye başladığı 1950’li yıllarda, Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç’un Türkiye’ye döviz kazandıracak bir ürün arayışından günümüze kadar uzandı.

2. Aselsan

Askerî Elektronik Sanayi ya da kısaca ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin askerî haberleşme ihtiyaçlarını karşılanması amacıyla 1975 yılında kurulan Ankara merkezli savunma sanayisi şirketidir.

1.Arçelik

Arçelik, 1955 yılında Vehbi Koç ve Lütfi Doruk tarafından kurulan, dünya çapında hizmet veren Türkiye merkezli bir beyaz eşya ve teknoloji şirketidir. 1955 yılında Vehbi Koç ve Lütfi Doruk tarafından Sütlüce’de kurulmuştur. Türk beyaz eşya sektöründe ilk adımları atan Arçelik, 1959’da ilk çamaşır makinesini, 1960’ta ilk buzdolabını üretmiştir.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…