Kategoriler: BorsaDöviz

Türk lirası yeni haftaya yükselişle başladı

Türk lirası, ABD tarım dışı istihdam verisinin cuma günü beklentilerin altında kalmasından sonra yeni haftaya dolar karşısında yükselişle başladı.

Türk lirası, geçen hafta dolar karşısında yüzde 1,22 ile en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi olurken yeni haftaya Meksika pesosunun ardından en çok değer kazanan ikinci para birimi olarak başladı.

Dolar/TL geçen haftaya 8,56 seviyesinde başladıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz açıklamalarıyla 8,80’e kadar yükselmişti. Sonrasında 8,60 seviyesine kadar gerileyen dolar kuru, ABD Hazine tahvili faizlerindeki artış ve güçlenen dolar ile yeniden 8,75’e tırmanmıştı.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi, geçen hafta tarım dışı istihdam verisinin piyasa beklentisinden düşük gelmesiyle beraber yüzde 1,63 seviyesinden yüzde 1,55’e kadar gerilemişti. Bloomberg Dolar Spot Endeksi de 1.125 civarından 1.118’e kadar geriledi.

Dolar/TL’deki düşüşün Almanya’nın Türkiye’yi normal riske sahip ülkeler kategorisine alması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki liderler zirvesi gündeminden kaynaklandığı düşünülüyor.

Yellen’dan ‘yüksek faiz ortamı’ mesajı

Küresel piyasalar pandeminin etkileri azaldıkça enflasyonda yaşanan tırmanışın, ABD Başkanı Joe Biden’ın devasa harcama paketleri ile gelecek yıllarda kalıcı hale gelip gelemeyeceğini tartışırken, konuya ilişkin önemli bir değerlendirme ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’dan geldi.

Londra’da düzenlenen G-7 maliye bakanları toplantısının dönüşünde pazar günü Bloomberg News’e konuşan Yellen, “Aslında biraz daha yüksek bir faiz ortamının oluşması hem toplum hem de Fed açısından bir artı olacaktır” dedi.

Biden’ın paketlerinin harcamaları her yıl yaklaşık 400 milyar dolar artıracağını belirten Yellen, bu rakamın enflasyonu hedefin üzerine kalıcı olarak çıkarmaya yeterli olmayacağını savundu.

En son İçerik

Dolar/TL faiz kararı sonrası yatay

Dolar/TL, Fed'in değişen tahminleriyle ciddi bir yükseliş kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın perşembe günkü faiz…

İstanbul’un en değerli 10 mahallesi

İstanbul'un ortalama konut metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleler sıralandı. İstanbul'un en değerli mahalleleri…

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta yüzde 2 arttı

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta tahminlere paralel olarak yüzde 2’ye yükseldi. Enerji fiyatlarındaki sert yükseliş ve…

Erdoğan: Biden’a F-35 ve S-400’de farklı bir adım beklemeyin dedim

Biden ile görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda…

Küresel piyasalarda Fed’in şahin tahminleri satış getirdi

Küresel piyasalarda Fed'in şahin öngörüleri riskli varlıklarda satış baskısı yarattı. Fed’in tahminleri aracılığıyla daha şahin…

Özel sektörün yurtdışı borcu Nisan’da geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam…