Kategoriler: DünyaEkonomi

Navlun fiyatlarında Çin tehdidi

Çin’deki ana ihracat merkezlerinden biri olan Yantian terminalindeki gecikmelerin yakın zamanda konteyner fiyatlarında bir artışa neden olabileceği ve küresel tedarik zincirini tehdit edebileceği düşünülüyor.

ABD ve Avrupa’daki büyük limanlarda yaşanan sıkışıklık şimdi de Çin’deki ana ihracat merkezlerinden birini etkiliyor. Bu ay sonuna kadar sürmesi beklenen darboğazın navlun fiyatlarında yükselişe neden olabileceği de düşünülüyor.

Şenzen limanındaki operatörlerden biri olan Yantian Uluslararası Konteyner Terminali, geçen ay birkaç işçide koronavirüs tespit edilmesi sonrasında kısmi olarak kapatılmıştı. Bölgesel yönetimin karantina kurallarının iş gücünde azalmaya neden olmasıyla birlikte tesis de çeşitli zorluklarla karşılaşıyor.

Dünyanın en yoğun dördüncü limanındaki halihazırda kırılgan olan küresel tedarik zincirinin üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor. Gemiler Yantian’a yanaşmasına rağmen liman ve yakınındaki hareketlilik kısıtlanmış durumda.

Jefferies Analisti Andrew Lee, limandaki sorunların fiyat artışına neden olabileceğinin altını çizerek “Yakın zamanda konteyner fiyatlarının yeni bir rekor kıracağını düşünüyoruz” dedi.

Dünyanın en büyük konteyner hattı sahibi Maersk ise Yantian terminalindeki etkinlik oranının şu anda normal zamanların yüzde 30’u civarında olduğunu söyledi.

En son İçerik

Dolar/TL faiz kararı sonrası yatay

Dolar/TL, Fed'in değişen tahminleriyle ciddi bir yükseliş kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın perşembe günkü faiz…

İstanbul’un en değerli 10 mahallesi

İstanbul'un ortalama konut metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleler sıralandı. İstanbul'un en değerli mahalleleri…

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta yüzde 2 arttı

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta tahminlere paralel olarak yüzde 2’ye yükseldi. Enerji fiyatlarındaki sert yükseliş ve…

Erdoğan: Biden’a F-35 ve S-400’de farklı bir adım beklemeyin dedim

Biden ile görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda…

Küresel piyasalarda Fed’in şahin tahminleri satış getirdi

Küresel piyasalarda Fed'in şahin öngörüleri riskli varlıklarda satış baskısı yarattı. Fed’in tahminleri aracılığıyla daha şahin…

Özel sektörün yurtdışı borcu Nisan’da geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam…