Kategoriler: Dünya-PolitikaGündem

CDU, Saksonya-Anhalt’ta sağ popülistlere fark attı

Almanya’nın Saksonya-Anhalt eyaletinde yapılan seçimlerde Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi yüzde 37,1 oy alarak sandıktan birinci parti olarak çıktı. 2016’dayapılan seçimlerle karşılaştırıldığında CDU eyalette oyunu yaklaşık 7 puan artırırken AfD ise üç buçuk puanlık bir düşüş yaşadı.

Saksonya-Anhalt eyalet seçimlerinde, Hrıstiyan Demokrat Birlik partisinin (CDU) sağ popülist parti AfD’ye açık fark atması, Almanya siyasetinde Merkel sonrası döneme ilişkin önemli sinyaller verdi.

Sonuçlar, 60 yaşındaki parti lideri Armin Laschet’in Eylül ayında yapılacak olan genel seçimler öncesi, Hıristiyan Demokratlara başarılı bir şekilde liderlik edebileceğine işaret etti. Son açıklanan yerel seçim sonuçlarının, Laschet’in Avrupa’nın en büyük ekonomisini yönetme konusundaki şüpheleri giderdiği düşünülüyor.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Sekreteri Paul Ziemiak, partisinin Saksonya-Anhalt Eyalet Meclisi seçimlerinde çok iyi bir sonuç aldığını söyledi. Bu seçim sonucunun 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere Şansölye adayı ve CDU Genel Başkanı Armin Laschet ile girecek CDU’ya ayrıca bir güç katacağını vurguladı.

Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin Federal Meclis Grubu Başkanı Ralph Brinkhaus da, CDU’nun Saksonya-Anhalt’ta elde ettiği zaferin aynı zamanda Laschet’in de galibiyeti olduğunu belirterek, bu seçim sonucunun CDU’nun genel başkanı Laschet ile hükümete gelebileceğini gösterdiğini ifade etti.

Saksonya-Anhalt eyaleti kritik öneme sahipti

Almanya’da Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesinde yapılan son seçim olması sebebiyle ülkede gözler Saksonya-Anhalt eyaletine çevrilmişti.

Başbakan Angela Merkel’in aday olmayacağı genel seçimlerde CDU/CSU, Armin Laschet’i Nisan ayında başbakan adayı olarak göstermişti.

Almanya’nın Saksonya-Anhalt eyaletinde yapılan seçimlerde Hristiyan Demokrat Birlik ve AfD’nin ardından üçüncü sırada yüzde 11,0 ile Sol Parti yer aldı. Federal Hükümet’in ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) sadece yüzde 8,4 oy oranına ulaşabildi. Yeşiller’in oy oranı yüzde 5,9 Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oy oranı yüzde 6,4 olarak kaydedildi.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…