Kategoriler: DünyaEkonomiGündem

G7 maliye bakanları küresel kurumlar vergisinde anlaştı

G7 ülkelerinin maliye bakanları İngiltere’deki liderler zirvesinden önce küresel kurumlar vergisiyle ilgili tarihi bir anlaşmaya varıldığını duyurdu

G7 ülkelerinin maliye bakanları, cumartesi günü uluslararası bir kurumlar vergisi tabanının yüzde 15 olmasıyla ilgili anlaşmaya vardı.

Gelecek ay G20 zirvesinde tartışılacak daha kapsamlı bir küresel anlaşmanın zeminini hazırlayacak teklife göre, ülkelerin dev şirketleri çekmek için kurumlar vergisi indirimleri ve imtiyazları son bulacak. Böylece ülkeler vergi gelirlerini artırarak salgından dolayı artan borçlarını kapatabilecekler.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada “G7 maliye bakanlarının yıllar süren görüşmelerden sonra küresel vergi sistemini değiştirecek bir anlaşmaya vardıklarını açıklamaktan mutluluk duyuyorum. Böylece vergi sistemi küresel dijital çağa ayak uyduracak, şirketler doğru yerde doğru vergiyi ödeyecek ve daha adil bir sistem olacak” dedi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda, “G7 maliye bakanları bugün küresel asgari verginin en az yüzde 15 olmasını sağlayacak eşi benzeri görülmemiş önemde bir taahhütte bulundular.” dedi.

G7 ülkeleri yıllardır Google, Amazon ve Facebook gibi şirketlerden daha fazla vergi toplamak için uğraşıyorlar ama şirketler çok az vergi ödedikleri yerleri seçerek bundan kurtulmayı bir şekilde başarıyorlar.

Biden’ın vergi teklifi değişikliği

ABD Başkanı Joe Biden, uzun zamandır gerçekleşmeyen küresel kurumlar vergisi görüşmelerini minimum yüzde 15’lik vergi teklifiyle yeniden canlandırmıştı. Bu İrlanda gibi ülkelerin uyguladıkları vergini üzerinde olsa da çoğu G7 ülkesinin vergilerinden daha düşük bir orana tekabül ediyor.

Daha önce kurumlar vergisini yüzde 28’e çıkarma teklifinde bulunan Biden, altyapı paketine destek bulabilmek için önemli bir tavizde bulunarak Cumhuriyetçilere asgari kurumlar vergisi oranını yüzde 15 olarak uygulama teklifi götürmüştü.

Cumhuriyetçiler, Beyaz Saray’ın Biden’ın 1,7 trilyon dolarlık altyapı planını fonlamak için sunduğu, kurumlar vergisi oranını yüzde 21’den yüzde 28’e çıkarma teklifine sıcak bakmamışlardı.

Yeni teklif, ABD Vergi Dairesi IRS’in yaptırımlarının güçlendirilmesini de içeriyor. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki Perşembe günü basın brifinginde teklifi doğrularken, Biden’ın yüzde 28 kurumlar vergisi çabalarından “kesinlikle” vazgeçmeyeceğini söyledi.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…