Kategoriler: BorsaDöviz

Petrol fiyatları düşen stoklarla zirvede

Batı Teksas Petrolü, özel sektör verilerinin stoklarda düşüşe işaret etmesiyle varil başına 70 dolar doğru ilerliyor.

ABD, petrol sondaj kulesi sayısını arttırdı

Petrol, özel sektör verilerinin ABD ham petrol stoklarında düşüşe işaret etmesiyle 2018 yılından bu yana en yüksek seviyede günü kapattı.

Vadeli kontratlar, New York piyasasındaki son iki seansta neredeyse yüzde 4 yükselişle varil başına 69 dolara kadar tırmandı. Özel sektörün desteklediğin Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verilerine göre, geçen hafta stoklar 5,36 milyon varil azaldı.

Eğer perşembe günü açıklanacak resmi veriler bu verileri teyit ederse petrol stoklarında son bir ayda yaşanan en büyük düşüş yaşanmış olacak.

IHS Markit Başkan Yardımcısı Daniel Yergin, ekonomilerin açılmasıyla birlikte petrole olan talebin güçlendiğini belirterek fiyatların varil başına 80 dolara kadar yükselebileceğini söyledi.

ABD, Avrupa ve Çin’deki toparlanmanın giderek güçlenmesiyle birlikte yakıt talebinin artacağına dair iyimser görünüm, OPEC+’dan gelen olumlu yorumlar ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın vurguladığı pozitif görünüm piyasaları destekliyor.

Temmuz vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, bir önceki seansta yüzde 1,6 yükseldikten sonra yüzde 0,6 daha yükselerek varil başına 69,23 dolara tırmandı.

Ağustos vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında çarşamba günü yüzde 1,6 yükseldikten sonra yüzde 0,6 daha yükselerek varil başına 71,78 dolara ulaştı.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…