Kategoriler: AltınBorsaDöviz

Altın Fed varlık alımı yorumlarına tutundu

Altın fiyatları, Fed politika yapıcılarının varlık alımı yorumlarıyla yatay bir seyir izlerken gram altın da dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki sakin seyri takip etti.

Altın, Fed politika yapıcılarının varlık alımı azaltımı ile ilgili son yorumlarıyla birlikte 5 ayın zirvesine yakın bir seviyede tutundu. Gram altın ise Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yatay seyri takip etti.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, çarşamba günü varlık alım programını uygun bir zamanda yavaşça ve dikkatli bir şekilde geri çekmeye başlamanın uygun olabileceğini söyledi.

Fed yetkilileri daha önce yaptıkları açıklamalarda ekonomi kayda değer bir ilerleme kaydederek hedeflerine yaklaşmaya başladığı zaman varlık alım programının miktarında bir azaltmaya gideceklerini söylemişlerdi. Fed’i takip eden birçok kişi ise bu şartların bu yılın sonlarına doğru sağlanabileceğini düşünüyor.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi hafta başından bu yana 5 puana yakın düşüşle yüzde 1,59 seviyesine kadar geriledi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise çarşamba günü 1.121 seviyesine kadar tırmandıktan sonra 1.117 civarına geriledi.

Ons altın fiyatı

2021 yılına son 40 yıldaki en kötü ilk çeyrek performanslarından biriyle başlayan ons altın, Nisan ayından bu yana kademeli bir yükselişle 1.900 doların üzerine kadar tırmandı. Sene başından bu yana olan kayıplarını silen ons altın, Mayıs ayını neredeyse 1 senenin en büyük kazancıyla kapatmıştı.

Haftaya 1.907 dolar civarında başlayan ons altın, perşembe günü 1.903 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Seneye 463 TL civarında başlayan gram altın, küresel altın fiyatları ve dolar/TL’deki düşüşle beraber Şubat ayında 398 TL’ye kadar gerilemişti. Sonrasında dolar kurunun hızlı bir şekilde yükselmesi ve küresel altın fiyatlarının tırmanmasıyla yükselişe geçen gram altın, 525 TL ile tüm zamanların zirvesine yakın bir seviyede bulunuyor.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…