Kategoriler: DünyaEkonomi

Küresel piyasalar tatilden döndü

Pazartesi günü tatil nedeniyle kapalı olan ABD ve İngiltere salı günü yeniden açılırken hisse senetleri ve vadeliler yatay, emtialar ise yükselişte.

Küresel piyasalarda salı günü hisse senetleri ve vadeliler yatay bir seyir izlerken emtialar ekonomik toparlanmaya dair umutlarla yükseldi. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi ise 2 baz puan artış gösterdi.

MSCI’in Asya Pasifik hisse senedi göstergesi, Güney Kore ve Hong Kong’daki yükselişin desteğiyle son bir ayın zirvesine tırmandı.

S&P 500 ve Nasdaq 100 vadelileri ABD’deki tatili takiben çok az değişiklik gösterirken Avrupa’daki kontratlar yükseldi.

Dolar biraz daha zayıflarken yuan Çin’in son kısıtlama çabalarıyla yatay bir seyir izledi. Sterlin ise İngiltere’de aşılama çalışmalarının yarattığı iyimserlikle üç yılın zirvesine tırmandı.

Brent petrol, OPEC+ koalisyonunun politika toplantısı öncesinde daha sıkı bir küresel piyasa tahminiyle varil başına 70 doları gördü.

Küresel hisse piyasaları yeni ayarekor yüksek seviyelerde başlarken artan enflasyon ile birlikte merkez bankalarının ekonomiye desteği daha erken çekeceğine dair beklentiler hala mevcut. Yatırımcılar bu cuma açıklanacak ABD istihdam verilerine odaklanmış durumda.

Avustralya Merkez Bankası faizi sabit tuttu ama daha fazla genişlemeye göz kırptı

Avustralya Merkez Bankası (RBA), faizi yüzde 0,10’da sabit tutarak politika çerçevesini korudu ama artan koronavirüs vakaları nedeniyle faiz hedefini artırarak parasal genişleme programının kapsamını da artırmayı hedefliyor.

RBA salı günü politika faizin ve üç yıllık faiz hedeflemesini yüzde 0,10’da sabit tuttu fakat Temmuz ayında faiz hedefini ve parasal genişleme politikasını yeniden değerlendirmek zorunda keza ülkedeki en büyük ikinci şehir olan Melbourne’un bir haftalık karantinaya girmesi görünümü belirsizleştiriyor.

RBA Başkanı Philip Lowe, yaptığı bir açıklamada “Ekonomi ve istihdamdaki güçlü toparlanmaya rağmen enflasyon ve ücret artışı baskıları durgun. Para Politikası Kurulu, Avustralya’da tam istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşılması amacıyla son derece destekleyici para politikası koşullarını sürdürmeye kararlı” dedi.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…