Kategoriler: EkonomiTürkiye

Hazine, sürdürülebilir tahvil çerçevesi hazırlıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ilk kez yayımladığı ilk çeyrek kamu maliyesi raporunda sürdürülebilir tahvil ihracı ile ilgili çerçeve döküman hazırlandığını duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ilk kez yayımladığı çeyreklik kamu maliyesi raporunda sürdürülebilir tahvil ihracına ilişkin mesajlara da yer verdi.

Raporda yer alan sürdürülebilir tahvil başlıklı bölümde Bakanlık tarafından uluslararası Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (Environmental, Social and Governance- ESG) tahvil piyasasında tahvil ihracı yoluyla borçlanma işlemi gerçekleştirilmesinin hedeflendiği ve bu kapsamda bir tahvil çerçeve dokümanının hazırlandığı belirtildi.

Söz konusu raporda piyasa koşullarına bağlı olarak gerçekleştirilebilecek potansiyel bir ihraç ile yeni bir uluslararası yatırımcı tabanına ulaşılması, orta ve uzun vadeli kalkınma hedeflerinin finansmanına katkı sağlanması ve ekonomik büyümenin desteklenmesi hedefleri sayıldı.

Daha önce Bloomberg’e bilgi veren bir Hazine yetkilisi, bakanlığın sürdürülebilirlik odaklı ESG tahvil ihraçlarının önünü açacak yasal yükümlülükleri yıl sonuna kadar yerine getirmeyi hedeflediğini belirtmişti.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…