Kategoriler: EkonomiTürkiye

OECD 2021 küresel büyüme tahminini yükseltti

OECD 2021 küresel büyüme tahminini yüzde 5,6’dan yüzde 5,8’e yükseltirken Türkiye için büyüme tahminini düşürdü.

OECD 2021 küresel büyüme tahminini yüzde 5,6’dan yüzde 5,8’e yükseltirken Türkiye için büyüme tahminini yüzde 5,9’dan 5,7’e indirdi.

OECD, 2022 yılı için büyüme beklentisini ise yüzde 3,0’ten yüzde 3,4’e yükseltti. Raporda tüketici fiyatlarının bu yıl ortalama yüzde 16,0, gelecek yıl yüzde 12,8 olacağı tahmini yer aldı.

Bir önceki raporda beklenti aynı sırayla yüzde 12,0 ve yüzde 10,0 seviyesinde bulunuyordu. OECD işsizlik oranı beklentisini bu yıl için yüzde 13,7’den yüzde 14,0’e, gelecek yıl beklentisini yüzde 14,5’ten yüzde 14,2’ye revize etti.

OECD, Türkiye için yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

“Makroekonomik politika karışımı kayda değer şekilde güçlendirilmeli. Hükümet, imtiyazlı, ayrıcalıklı krediler ile ekonomiye destek olmakyerine kırılgan hanehalkı ve şirketlere doğrudan mali destek sağlamaya daha fazla yönelmeli. Para politikası açık bir şekilde dezenflasyonu hedeflemeli.

Politika kredibilitesi, dış açığın finansmanı ve vadesi gelen dış borcun güvenli şekilde çevrilmesi için gerekli uluslararası fonlamanın temini için zaruri. İstihdam maliyetlerini azaltmak ve daha esnek istihdam biçimlerini teşvik etmek iş yaratımını artıracak. Genişleyen öz sermaye kaynakları yüksek şirket kaldıraçlarının azaltılmasınave umut verici işletmelerin büyümelerinin desteklenmesine yardım edecek”

En son İçerik

Dolar/TL faiz kararı sonrası yatay

Dolar/TL, Fed'in değişen tahminleriyle ciddi bir yükseliş kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın perşembe günkü faiz…

İstanbul’un en değerli 10 mahallesi

İstanbul'un ortalama konut metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleler sıralandı. İstanbul'un en değerli mahalleleri…

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta yüzde 2 arttı

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta tahminlere paralel olarak yüzde 2’ye yükseldi. Enerji fiyatlarındaki sert yükseliş ve…

Erdoğan: Biden’a F-35 ve S-400’de farklı bir adım beklemeyin dedim

Biden ile görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda…

Küresel piyasalarda Fed’in şahin tahminleri satış getirdi

Küresel piyasalarda Fed'in şahin öngörüleri riskli varlıklarda satış baskısı yarattı. Fed’in tahminleri aracılığıyla daha şahin…

Özel sektörün yurtdışı borcu Nisan’da geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam…