Kategoriler: DünyaEkonomi

Küresel piyasalarda enflasyon endişesi etkisini sürdürüyor

Çin’den gelen imalat göstergelerinin toparlanmada yatay seyre işaret etmesi ve devam eden enflasyon endişeleri küresel piyasalarda fiyatlamalar üzerine etkisini sürdürüyor.

Küresel piyasalar yeni haftaya düşük risk iştahıyla başladı.

Çin’den gelen imalat PMI verisi, ülkedeki toparlanma eğiliminin yataya dönmesi yönünde sinyaller verirken, devam eden enflasyon endişeleri de fiyatlamalar üzerinde etkili oldu.

Çin verilerinin açıklanmasının ardından Asya piyasalarında sınırlı düşüş kaydedildi. Asya piyasalarında Japonya, koronavirüsle mücadele kapsamında olağanüstü halin uzatılması yönündeki karar dolayısıyla negatif ayrıştı.

Geçen haftanın son işlem gününde yüzde 0,1 gibi sınırlı bir yükseliş kaydeden S&P 500’de yeni haftanın ilk vadeli işlemlerinde de yatay bir seyir izlendi. Nasdaq vadelilerinde de benzer görünüm söz konusu.

Yuanda geçen hafta görülen değerlenme eğilimi ise bu hafta yerini dizginleme temasına bıraktı. Eski bir Çin Merkez Bankası (PBOC) yetkilisi Sheng Songcheng, yuanda son dönemde yaşanan yükselişi kısa vadeli spekülasyona bağlarken, PBOC’ye bağlı Financial News da yuanın Fed’in potansiyel sıkılaşması ile gerileyeceğini öngördü. Sözlü uyarılar sonrasında referans dolar/yuan seviyesi tahminin üzerinde 6,3682 olarak ayarlandı. OPEC üyeleri ile müttefiklerinin salı günkü toplantıları öncesi WTI ham petrolün varili 67 dolar seviyesine yaklaştı.

Yüzde 0’lık faize akın

Küresel yatırımcılar, bu hafta boyunca Fed yetkililerinden gelecek açıklamalar ve Cuma günü ABD’de açıklanacak Mayıs ayı istihdam verilerinde tahvil alımlarının ne zaman azaltılmaya başlayabileceğine dair işaretler arayacak.

Mayıs ayında ABD ekonomisinin aylık net 650 bin tarım dışı istihdam yarattığı, işsizlik oranının ise yüzde 5,9’a gerilediği tahmin ediliyor.

” Ben tahvil alımlarını azaltmanın bu durumu çözeceğini düşünmüyorum. Tahvil alımlarını azaltmak işleri sadece daha da karmaşık hale getirir. Bunu yaparlarsa küresel piyasaları çalkalarlar.”
Societe Generale SA Stratejisti Subadra Rajappa

Öncesinde ABD’de finansal kurumların, sıfır faize rağmen Fed’in ters repo imkanına para akıtmaya devam etmesi, enflasyon endişeleri ile birleşerek piyasalarda ‘taper’ tartışmalarını alevlendiriyor. Her ne kadar Fed’in ters repo imkanının faizi yüzde 0 olsa da, çok kısa vadelerde güvenli şekilde para park etmek için fazla alternatif bulunmuyor. Bunun yanı sıra, geçmişte hazine tahvili ve piyasa bazlı repo sözleşmeleri gibi alternatiflerin getirilerinin negatif seviyeye düştüğünün görülmesi, sıfır faizi cazip hale getirebiliyor. Bu imkanın kullanımı cuma günü 485,3 milyar dolar ile rekor seviyeye yükseldi.

Bazı yatırımcılar yığılmayı Fed’in ayda 120 milyar dolarlık tahvil alım programını azaltmaya başlaması gerektiğine dair bir işaret olarak görüyor. Ancak bazı yatırımcılar ise bu durumun Fed’in tahvil alımlarına yönelik kararını etkilemeyeceğini, o tartışmanın daha çok kalıcı enflasyon ve faiz artırımlarına bağlı olduğunu düşünüyor.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…