Kategoriler: AltınBorsaDöviz

Altında Temmuz 2020’den sonraki en kazançlı ay

Altın, enflasyon endişeleri ile birlikte Temmuz 2020’den sonraki en kazançlı ayına doğru ilerlerken gram altın küresel altın fiyatları ve dolar/TL’deki yükselişten destek bularak 520 TL’nin üzerine çıktı.

Altın, enflasyon endişeleri ve zayıflayan dolar ile birlikte Temmuz 2020’den sonraki en kazançlı ayına doğru ilerliyor. Gram altın ise Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yükselişle Kasım 2020’deki zirvesinin çok yakınında bulunuyor.

Ons altın, Mayıs ayına 1.770 dolar civarında başladıktan sonra yüzde 7’den fazla yükselişle 1.900 doların üzerine çıktı. Gram altın ise aya 470 TL civarında başladıktan sonra küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip ederek 525 TL’ye çıktı.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi ise Mayıs ayına yüzde 1,64 civarında başladıktan sonra 13 Mayıs’ta yüzde 1,70 seviyesine kadar tırmanmıştı. Doların en fazla işlem gördüğü 10 para birimine karşı değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise 1.134 seviyesinde başladığı ayı 1.117 seviyesinde kapatmaya doğru ilerliyor.

Ons altın fiyatı

Mayıs ayında art arda 4 haftayı da kazançla kapatan ons altın, 2021’in en uzun haftalık kazanç serisini gerçekleştirmiş oldu. Ons altın, yeni haftaya neredeyse yatay bir seyirle 1.906 dolar civarında başladı.

Gram altın fiyatı

Geçen haftaya 509 TL civarında başlayan gram altın, haftayı 520 TL’nin üzerinde kapatmıştı. Gram altının bu yükselişi, dolar/TL’nin haftayı yüzde 2’den fazla yükselişle kapatması ve küresel altın fiyatlarındaki tırmanıştan kaynaklandı.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…