Kategoriler: Ertan AcarMakaleler

289 trilyon dolarlık borç öde öde bitmez

Dünyadaki devletlerin, şirketlerin, ailelerin ve bireylerin borçları bir önceki yıla oranla yüzde 12 artmış durumda. Görünen o ki; Corona virüs salgının öncelik hedeflerinden birisi de dünyayı daha da borçlandırmaktı ve bu başarıldı. Çünkü pandemi döneminde dünyanın toplam borcu 289 trilyon dolara ulaştı.

Pandeminin küresel ekonomiyi alt üst ettiği bir dönem yaşıyoruz. Hükümetlerin, şirketlerin ve hane halklarının sahip olduğu küresel borç seviyesi bir önceki yıla oranla tam yüzde 12 artarak 289 trilyon dolara dayanmış.

Bazı ülkeler genel borçlarını azaltmak için adımlar atmaya başlasa da devletler bunu başarmakta zorlanıyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü verilerine göre 2019 yılının sonundan bu yana artan 30 trilyon dolarlık borcun en büyük kısmı, hükümetlere ait ve hükümetler aynı süre içinde 13 trilyon 400 milyar dolar daha ilave borç almışlar.

Corona virüsüne karşı kitlesel aşılama çalışmalarının hız kazanması ve enfeksiyon vakalarının azalmasıyla beraber güçlü ekonomilere sahip ülkelerin bir kısmı kendi ekonomilerini yeniden ayağa kaldırmaya başlarken küresel ekonomiyle ise henüz tam bir uyum yakalayabilmiş değiller.

Gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri ise büyük dalgalanmalar yaşıyor. Bu durum, vergi gelirinin düştüğü ve düşük ekonomik verimlilik nedeniyle gelir kaynaklarında azaldığı pandemi döneminde, geçen yıl yüksek seviyede borçlanan ülkelerin faiz ödemelerinin yükselmesi anlamına geliyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü tarafından izlenen gelişmekte olan 31 ülkede 2019 yılı sonuyla 2021 yılının ilk çeyreği arasındaki dönemde hükümet borçlarının yüzde 15 oranında yükseldiği görülüyor.

Çek Cumhuriyeti ve Gana’nın devlet borçları bu dönemde yüzde 35’in üzerinde artarken Filipinler, Çin, Endonezya ve İsrail’in borçları yüzde 25’ten fazla artmış.

Özetle dünya genelinde borçluluk artıyor. Küresel Kamu borcunun GSYİH’ye oranı 2020’de yüzde 90.6 iken, 2021’de yüzde 106.5’e yükselmiş durumda.

Türkiye için bu oran yüzde 35.6’dan yüzde 43.6’ya yükselse de dünyanın diğer ülkelerine oranla hâlâ oldukça düşük. Mesela ABD’de bu oran yüzde 129, Euro Bölgesi’nde ise yüzde 122.6 oranında.

Türk halkının borçluluk oranı da pandemi döneminde yüzde 17.8 artmış ve borçlarının oranı hane gelirinin yüzde 66’sı seviyesinde.

Ama gerçek dünyanın her yerinden bireyden şirketlere, kamudan devletlere herkes borç sarmalı içine düşmüş durumda. Pandemi tüm dünyayı borç bataklığına hızla çekti. Borç içinde yüzüyoruz.

289 trilyon dolarlık borç bu öde öde bitmez. Borç yiğidin kamçısıysa dünyada herkes epey dayak yiyecek.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…