ASO Başkanı Özdebir: Destekler ponzi tuzağı gibi

ASO Başkanı Özdebir, pandemide destek diye borç verilen kredilerin firmaları iflasa doğru sürüklediğini söyledi. Bu durumu ponzi tuzağına benzeten Özdebir, kredi yerine üretime dayalı vergisel teşvik istedi.

Hükümet destek adı altında birbiri ardına kredi paketleri açıklarken Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, kredilerin firmaları hızla borç batağına doğru sürüklediği uyarısında bulundu. Borcu borçla çevirmeye çalışan firmaların artık sürdürülemez bir noktaya yaklaştığını belirten Özdebir, bu durumu ilk etapta kazandırıyormuş gibi görünüp sonunda batışa sürükleyen ve saadet zincirini andıran ‘Ponzi vurgununa’ benzetti. Özdebir, firmalar batmadan acilen önlem alınması talebinde de bulundu.

Ponzi finansmanı

ASO’nun Mayıs ayı Meclis toplantısında konuşan Başkan Özdebir, son dönemde sanayicilerin borcu borçla büyüterek üretime devam ettiğini, bu firmaların cirosunun artmış gibi göründüğünü, ancak borcunun katlanarak büyüdüğünü söyledi.

Bunun sürdürülebilir bir durum olmadığını belirten Özdebir, “Mevcut durumun ekonomi teorisindeki karşılığı Ponzi finansmanıdır. Ponzi finansmanında, çoğu zaman nakit çıkışları nakit girişlerinden fazladır. Katılımcılar sürekli yeniden borçlanmak zorunda oldukları için para piyasalarındaki olumsuz koşullardan yüksek ölçüde etkilenirler. Veriler, Türkiye’deki firmaların ağırlıklı olarak Ponzi finansman yapısında olduğunu, borcu borçla çevirdiğini ve bu çevrimin sürdürülemez duruma yaklaştığını ortaya koymaktadır” dedi.

Borç artıran destek!

ASO Başkanı Özdebir, son dönemde uygulamaya konulan teşvik paketlerinin daha çok kredi kanalı ile gerçekleştiğini belirtirken, “Destek mekanizması devreye girdiğinde hep aklımıza kredi geliyor. Kredi kullanarak üretim gücünü korumaya çalışan firmalar son dönemde işletme bilançolarında ciddi bozulma ile karşı karşıya kaldı” dedi. Eski kredilerin vadesinin gelmesiyle sanayicinin nakit sıkıntısının arttığını anlatan Özdebir, “Uygulamaya konulan teşvikler daha çok borcu arttıran destekler şeklinde gerçekleşti. Sanayiciler olarak isteğimiz borcu arttıran değil borcu azaltıcı desteklerin devreye girmesidir. Krediden ziyaret vergisel teşviklerin devreye girmesi biz sanayicilerin üretime devam edebilmesi için gerekli şarttır” dedi.

Döviz üretimi vuruyor

Başkan Özdebir, son dönemde emtia, ara mal ve yarı mamul ürünlerde döviz bazındaki artışların sanayicinin üretim gücünü önemli ölçüde azalttığını, üstelik sanayicinin iç piyasada ara malı bulmakta zorluk yaşadığını söyledi. Özdebir, bazı stratejik sektörlerde hammadde ihracatına kısıtlama getirilmesini istedi.

Ponzi finansman, kaynak ihtiyacının borçla karşılanması ve yükümlülüklerin yerine getirilmesine dayalı sahtecilik ve iflasa eğilimli bir finansman modeli olarak biliniyor…

En son İçerik

Dolar/TL faiz kararı sonrası yatay

Dolar/TL, Fed'in değişen tahminleriyle ciddi bir yükseliş kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın perşembe günkü faiz…

İstanbul’un en değerli 10 mahallesi

İstanbul'un ortalama konut metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleler sıralandı. İstanbul'un en değerli mahalleleri…

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta yüzde 2 arttı

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta tahminlere paralel olarak yüzde 2’ye yükseldi. Enerji fiyatlarındaki sert yükseliş ve…

Erdoğan: Biden’a F-35 ve S-400’de farklı bir adım beklemeyin dedim

Biden ile görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda…

Küresel piyasalarda Fed’in şahin tahminleri satış getirdi

Küresel piyasalarda Fed'in şahin öngörüleri riskli varlıklarda satış baskısı yarattı. Fed’in tahminleri aracılığıyla daha şahin…

Özel sektörün yurtdışı borcu Nisan’da geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam…