Kategoriler: DünyaEkonomiFinans

AMB’den bankalara ‘Londra’ denetimi

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Goldman Sachs ve JP Morgan gibi bankaların AB’den ayrılan ve küresel finans merkezi olan Londra’ya bağlılığını denetleyecek.

AMB, küresel yatırım bankalarının Brexit sonrasında da Londra’ya olan bağlılığının devam edip etmediğini mercek altına aldı.

Kaynaklar, AMB ve yerel düzenleyici kurumların AB müşterilerine yönelik risklere karşı bankaları gözden geçirdiğini belirtti. AMB’nin risk yönetimine dair bankalara detaylı sorular yönlendirdiği vurgulandı.

Söz konusu denetimin Goldman Sachs Group, JP Morgan Chase, Bank of America Barclays ve Morgan Stanley gibi uluslararası bankaların AB birimlerini kapsadığı ifade edildi.

İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının üzerinden yaklaşık 5 yıl geçmesine rağmen finansal hizmetlere yönelik düzenlemelerdeki belirsizlikler sürüyor. Bankalar Avrupa’daki müşterilere hizmet verirken sermayenin ve yönetimin İngiltere’de olması denetimi de zorlu hale getiriyor.

2016’daki Brexit referandumundan bu yana milyarlarca dolar ve binlerce iş Paris, Frankfurt, Dublin ve Amsterdam gibi bölgelere gitti. Bu durum Londra’nın küresel finans merkezi konumunu henüz değiştirmese de AB gelecek yıllarda dönüşüm olacağını belirtiyor.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…