Kategoriler: DünyaGündem

Dijital euro için hedef 2026

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, dijital euronun kullanımı için en erken tarihin 2026 olabileceğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, Jun Ishikawa ile gerçekleştirdiği röportajda dijital euro çalışmalarına başlamalarının sebebini trend ve güvenlik olarak belirtti.

İki sebepten dolayı dijital euroya ihtiyaçları olduğunu belirten Panetta, “İnsanların internetten daha fazla alışveriş yaptığını görüyoruz ve bu trend devam ederse nakit kullanımı azalacak. Bizim görevimiz de egemen ve güvenli bir para sağlamak. İkinci olarak ise Avrupa perakende pazarının birkaç yurtdışı aktör tarafından domine edilmesine izin veremeyiz. Avrupa’nın dijital ödeme çözümlerde yeri olmadan parasal ve finansal bağımsızlığımız tehlikeye girer” dedi.

“Risklerden kaçınacağız”

Dijital euronun kullanıcılarına tamamen güvenli, risksiz ve tamamen likit bir ödeme aracı sağlayacağını vurgulayan Panetta, düzenleme olmadığı müdddetçe bu tarz enstrümanlara büyük yatırım girişlerinin yaşanabileceğini ve bunun da finansal istikrar üzerinde risk oluşturabileceğini söyledi.

“Fakat biz bu risklerden kaçınacağız” diyen Panetta, bunun iki yolu olduğunu vurgulayarak “Ya bireysel dijital euro bulundurmayı sınırlandıracağız, örneğin 3 bin eurodan fazla tutmak yasak olacak. Ya da belirli bir miktarın üzerinde tutulan paraya kesinti uygulayacağız” dedi.

“Bu en erken tarih olur”

Panetta, dijital euronun ne zaman kullanıma sunulacağıyla ilgili soruya ise “Konuyla ilgili tartışmalarımızı 5 yıl içerisinde hedefe ulaşmak üzerine başlattık” dedi.

Çin’in 2013 yılında, İsveç’in ise 2017 yılında dijital para çalışmasına başladığına değinen Panetta, bu ülkelerin 2026 yılında parayı çıkarabileceklerini söylediklerini vurguladı.

Ishikawa’nın “Peki 2026 yılında dijital euro sahibi olabilecek miyiz?” sorusuna Panetta “Bu en erken tarih olur” dedi.

Acele etmek istemediklerini ve bunun bir yarış olmadığını belirten Panetta, “Kullanıcıların işine yaramayacak ya da istikrarsızlık yaratacak bir dijital para çıkarma riskini göze alamayız. İlk önce bitirmek için acelemiz yok” dedi.

En son İçerik

Dolar/TL faiz kararı sonrası yatay

Dolar/TL, Fed'in değişen tahminleriyle ciddi bir yükseliş kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın perşembe günkü faiz…

İstanbul’un en değerli 10 mahallesi

İstanbul'un ortalama konut metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleler sıralandı. İstanbul'un en değerli mahalleleri…

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta yüzde 2 arttı

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta tahminlere paralel olarak yüzde 2’ye yükseldi. Enerji fiyatlarındaki sert yükseliş ve…

Erdoğan: Biden’a F-35 ve S-400’de farklı bir adım beklemeyin dedim

Biden ile görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda…

Küresel piyasalarda Fed’in şahin tahminleri satış getirdi

Küresel piyasalarda Fed'in şahin öngörüleri riskli varlıklarda satış baskısı yarattı. Fed’in tahminleri aracılığıyla daha şahin…

Özel sektörün yurtdışı borcu Nisan’da geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam…