Borsa

Borsa siyaset fiyatlamasına tepki verdi

Borsa İstanbul’da Salı günü erken seçim olasılığına ilişkin fiyatlamalar dolayısıyla sert düşüş yaşanırken yeni işlem gününde yurtdışına paralel bir şekilde tepki alımlarının etkili olduğu izlendi.

Borsa İstanbul, Salı günü yaşanan sert düşüşün ardından yeni işlem gününe yükselişle başladı.

BIST 100 endeksi güne yüzde 0,92 artışla 1.413 puandan girdi. Açılışta bankacılık endeksinde yükseliş yüzde 1’i aşarken, sınai endeksinde ise yüzde 0,9 olarak kaydedildi.

Salı günü fiyatlamalar üzerinde erken seçim olasılığına ilişkin değerlendirmelerin etkisi olduğu belirtildi. Endeks pozitif başlangıç yaptığı günü öğleden sonra gelen sert satışların etkisiyle yüzde 3,58 düşüşle 1.400 puandan tamamlamıştı.

QNB Finansinvest’in değerlendirmesinde 1437 seviyesinin aşağı kırılması ile kısa vadeli görünümün zayıfladığı belirtilirken bu seviyenin direnç haline geldiği, 1380 puanın ise destek seviyesi olduğu belirtildi.

Küresel piyasalarda pozitif fiyatlama

ABD enflasyonuna ilişkin endişelerin bir miktar gerilemesi küresel piyasalarda pozitif fiyatlamaların baskın olduğu görüldü. Salı günü dolar endeksi Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine gerilerken, 10 yıllık tahvil faizi de son iki haftada yüzde 1,70’den yeniden yüzde 1,60’ın altına geriledi. ABD hisse senedi endekslerinde ise teknoloji hisselerinde hafif yükselişler diğer sektörlerde bir miktar satış gözlendi. Yeni işlem gününde ABD vadelilerin ve Asya piyasalarının alıcılı olduğu görüldü.

Fed yetkililerinden gelen açıklamalar ise varlık alım azaltma tartışmalarının yakınlaştığına işaret etti.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Salı günü CNBC’ye yaptığı açıklamada ayda 120 milyar dolar düzeyindeki tahvil alımlarının azaltılması hakkında “(Alımların) azaltılmasını görüşmeye başlamak için yapılan görüşmelerden bahsediyoruz” dedi.

Daly, “Herkesin şunu bildiğinden emin olmak isterim ki bu söylediklerin şu anda bir şey yapılacağı anlamına gelmiyor” dedi. Daly istihdamın artacağına inandığını ancak hâlâ salgın öncesi döneme kıyasla 8 milyon kişinin işsiz olduğuna dikkat çekerek, “Şu anda politikalarımız iyi bir noktada. Bu konuda sabırlı olmamız gerekiyor” dedi.

Daly’den önce konuşan Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida varlık alımlarını azaltma tartışmalarına önümüzdeki toplantılarda başlanabileceğini söyledi. Yahoo Finance’e konuşan Clarida “Bence bu, veri akışına bağlı olacak” ifadelerini kullandı. Clarida yukarı yönlü fiyat baskılarının geçici olacağı yönündeki Fed değerlendirmesini de yineledi.

Bir diğer Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles ise Senato Bankacılık Komitesi’nde konuştu. Quarles enflasyonun geçici olduğuna dair görüşlerinde yanılıyor olmaları durumunda bu soruna yönelik ellerinde araçlar bulunduğunu vurguladı.

En son İçerik

Sabır ve sükunet

‘Sabır nedir? ‘diye sorarsanız ben ‘Güç’tür derim.. sabretmek güçlü bir karakter gerektirir. Özellikle de sükunetle…

AB, Kovid-19’a karşı aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en…

Petrol dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dün virüs endişeleriyle gerileyen petrol fiyatları bugün yükselişte. Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen küresel petrol talebinin…

Dolar/TL sınırlı yükselişte

Dün günü 8,55’te tamamlayan dolar/TL bu sabah sınırlı yükselişte. Dün 8,5449 - 8,6275 arasında işlem…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin genelge yayımlayarak,…

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? İngiliz bilim insanı tarih verdi!

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının…