Kategoriler: DünyaGündem

AB mahkemeden AstraZeneca’nın aşıyı temin etmesini istedi

Avrupa Birliği (AB), Kovid-19 aşısı tedarikindeki gecikmeler nedeniyle ilaç şirketi AstraZeneca’ya karşı açtığı davada mahkemeden, şirketin ulaştırmadığı aşı miktarını temin etmesini talep etti.

AB’nin Yürütme Kolu Sözcüsü Stefan De Keersmaecker, AB ve AstraZeneca arasındaki davada yaşanan son gelişmeler hakkında, “Üye devletlerde aşılamanın devam edebilmesi için acil aşıya ihtiyaç duyuluyor. Bu sebeple, Avrupa Komisyonu mahkemeden şirketin yeterli sayıda doz temin etmesini talep etti. ” açıklamasını yaptı.

Mahkemenin, AB’nin aşı temini hakkındaki iddialarını önümüzdeki haftalarda değerlendirmesi ve AstraZeneca’nın sözleşme şartlarını ihlal edip etmediğini ise bu yıl içinde incelemesi bekleniyor.

AB geçen yıl AstraZeneca’dan toplam 300 milyon doz aşı sipariş etmiş, ilk gönderilecek doz miktarı için 120 milyonda karar kalınmıştı. Fakat, şirket AB’ye ilk çeyrekte yalnızca 30 milyon doz aşı göndermiş ve gecikmenin Avrupa’daki tesislerde yaşanan üretim zorluklarından kaynaklandığını iddia etmişti.

Tedarik konusunda yaşanan anlaşmazlığın yanı sıra, AstraZeneca’nın geliştirdiği Kovid-19 aşısının pıhtılaşmaya sebep olduğu iddiaları nedeniyle, bazı AB üyeleri aşının kullanımını belirli yaş gruplarıyla sınırlandırmıştı. Bu sebeple 448 milyon nüfuslu Avrupa Birliği, aşılamada yavaş bir başlangıç ​​yapmış ve aşı tedarikine ilişkin belirsizlikler nedeniyle üye ülkelerin ekonomik faaliyetleri sekteye uğramıştı.

AB, aşı tedarikinde AstraZeneca ile yaşadığı anlaşmazlığın adından, Pfizer/BioNTech firmalarının geliştirdiği Kovid-19 aşısına yöneldi. AB geçen hafta yaptığı açıklamada, Pfizer/BioNTech’den 900 milyon dozu opsiyonlu olmak üzere toplam 1,8 milyar doz daha aşı satın aldığını bildirdi.

En son İçerik

Dolar/TL faiz kararı sonrası yatay

Dolar/TL, Fed'in değişen tahminleriyle ciddi bir yükseliş kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın perşembe günkü faiz…

İstanbul’un en değerli 10 mahallesi

İstanbul'un ortalama konut metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleler sıralandı. İstanbul'un en değerli mahalleleri…

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta yüzde 2 arttı

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta tahminlere paralel olarak yüzde 2’ye yükseldi. Enerji fiyatlarındaki sert yükseliş ve…

Erdoğan: Biden’a F-35 ve S-400’de farklı bir adım beklemeyin dedim

Biden ile görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda…

Küresel piyasalarda Fed’in şahin tahminleri satış getirdi

Küresel piyasalarda Fed'in şahin öngörüleri riskli varlıklarda satış baskısı yarattı. Fed’in tahminleri aracılığıyla daha şahin…

Özel sektörün yurtdışı borcu Nisan’da geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam…