Borsa

Yuan dolara karşı 3 yılın zirvesinde

Yuan, Fed politikacılarından gelen enflasyon yorumları sonrasında yükselerek dolara karşı 3 yılın zirvesine tırmandı.

Çin Yuanı offshore piyasalarda dolar karşısında 2018 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Dolar/yuan kuru seneye 6,47 civarında başladıktan sonra Şubat ayında ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişle 6,57’ye kadar tırmanmıştı.

Mart ayından sonra tahvil faizlerindeki geri çekilmeyle beraber kademeli bir şekilde düşüşe geçen dolar/yuan offshore kuru, 6,40’ın da altına inerek son üç yılın en düşüğüne geriledi.

Yuan dolar karşısında en son 2018 yılında bu kadar değer kazandığında 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi yüzde 3, Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise 1.180 civarında bulunuyordu. Şu an ise tahvil faizleri yüzde 1,59 seviyesinde seyrederken dolar endeksi 1.113 seviyesinde bulunuyor.

Fed politikacılarından enflasyon yorumu

Doların gerilemesi ve ABD Hazine tahvili faizinin son düşüşünde Fed politikacılarının enflasyon ile ilgili yorumları etkili oldu.

Fed Üyesi Lael Brainard arz sıkıntılarının aşılması sonrası kısa vadeli fiyat baskılarının azalacağını öngörürken uzun vadeli beklentilerinin “çok iyi bir şekilde çapalandığını” belirtti. Brainard, Fed üyelerinin enflasyonun hedefin üstüne çıkması durumunda tekrar aşağı indirecek araçlara ve tecrübeye sahip olduğunu belirtti.

Yahoo Finance’e konuşan üyelerden James Bullard ise varlık alımlarını azaltma zamanlamasının önümüzdeki aylarda gündeme geleceğini belirtirken “Ancak o noktaya henüz gelmedik” açıklamasını yaptı. Bir başka Fed üyesi Raphael Bostic enflasyonun uzun bir süre yüksek kalmasını beklemediğini vurguladı.

Fed üyelerinin enflasyon konusunda teskin edici açıklamalarına karşın yatırımcı için enflasyon bir numaralı tema olmayı sürdürüyor.

En son İçerik

Ünlü fon yöneticisinden altın tahmini

Altında geçen yılki rekor yükselişi tahmin eden fon yöneticisi, değerli metalde yeni zirveler görülebileceğini söyledi.…

Orman yangınları Antalya’da tarımı vurdu

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya’da çıkan orman yangınlarında ilk tespitlere göre, yaklaşık 720…

Dolar/TL’de ‘risk iştahı’ etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve gelişen ülke para birimlerine artan taleple beraber Türk lirası…

3. köprünün Çinlilere satış görüşmesi durdu

Bloomberg HT'nin haberine göre İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2027 yılına kadar işletme hakkını elinde…

ABD’de altyapı paketinde kritik viraj alındı

ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım…

Aygaz, Aykargo’da halka arzı gündeme aldı

Aygaz, bağlı ortaklığı Aykargo'nun danışmanlık şirketi McKinsey ile başarı primine dayalı bir uzun vadeli danışmanlık…