Kategoriler: BorsaDöviz

Yurtiçi piyasalarda yoğun ihale takvimi

Yurtiçi piyasalar bu hafta Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tahvil ihalelerini takip edeceki.

Yurtiçi piyasalarda bu hafta Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tahvil ihaleleri ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın reel kesim güven endeksi takip edilecek.

Dolar/TL geçen hafta 8,43 seviyesine kadar yükseldikten sonra yeni haftaya 8,38 civarında başladı. Geçen haftayı 0,41 düşüşle kapatan dolar kuru, gelişen ülke para birimleri arasında en fazla değer kazanan altıncı para birimi oldu.

Bloombeg Dolar Spot Endeksi yenihaftaya düşüşle başlarken 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi yüzde 1,61 seviyesinde bulunuyor.

Hazine’den 3 günde 3 ihale

Bu hafta Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın lira ve euro cinsi tahvil satışları izlenecek. S&P ise haftanın son gününde Türkiye not değerlendirmesini yayımlayacak. Dünyada ise ABD büyüme, dayanıklı mal siparişleri ve kişisel harcamalar verileri takip edilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, pazartesi günü 4 yıl vadeli, 6 ayda bir %6,30 kupon ödemeli devlet tahvili ile 5 yıl vadeli 3 ayda bir kupon ödemeli TLREF’e endeksli devlet tahvilinin ihalesini gerçekleştirecek

Salı günü ise 1 yıl vadeli devlet tahvili ile 7 yıl vadeli değişken faizli devlet tahvilinin ihalesini gerçekleştirecek olan bakanlık, çarşamba günü de 3 yıl vadeli euro cinsi devlet tahvili ile euro cinsi kira sertifikasının doğrudan satışını gerçekleştirecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, salı günü saat 10:00’da mayıs ayı reel kesim güven endeksi ve imalat sanayi kapasite kullanım oranı verisini açıklayacak.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…