Yatırımcıların yeni gözdesi: 3B Baskı Teknolojileri

Girişim kapitalistleri, gelişmekte olan 3B baskı teknolojilerini desteklemek için büyük rakamlar ödüyorlar. Bu, 3B teknolojisinin, karmaşık endüstri alanlarında şimdiye kadar katlanılan bir dizi zorluğa uygulanabilir bir çözüm olduğunu kanıtlıyor.

Önde gelen 3B yazıcı üreticisi Formlabs’a bu hafta 150 milyon dolarlık nakit akışı, yıkıcı, yenilikçi ve kendini kanıtlamış 3D baskı teknolojisi şirketlerine geri dönme telaşındaki en son göze çarpan rakam. Aslında, yatırımcılar 2021’de şimdiye kadar yüz milyonları 3D baskı şirketlerine aktardılar.

Hobiler ve işletmeler için farklı makineler geliştiren 10 yaşındaki 3B yazıcı üreticisi Formlabs çarşamba günü yaptığı açıklamada, SoftBank Group’un Vision Fund 2 liderliğindeki multi-milyon dolarlık finansman turunun ardından değerlemesini ikiye katlayarak 2 milyar dolara çıkardığını söyledi. Ticari zemin temizlik robotu Whiz dışındaki teknoloji yatırımlarında aradığını bulamayan Softbank’in bu denli büyük bir parayı çıkarması tüm analizcileri şaşırttı. Formlabs, destekçilere açık bir şekilde sınırsız bir yatırım fırsatı gibi görünen dijital üretime erişimi genişletme misyonunda, “böylece herkes her şeyi yapabilir” diyor. Ancak aslında, Formlabs yazıcılarda üretilen 3B parçalar ameliyathanelerde, dişçi koltuğunda, arabanızda ve ayakkabılarınızda bulunabilir; Google, Mayo Clinic ve New Balance gibi önde gelen şirketler, 3B yazıcılarının geliştirilmesine, prototipine ve üretimine destek oluyor.

SoftBank “3D baskı endüstrisinin şu anda eşi görülmemiş bir büyümenin eşiğinde durduğuna ve ürünlerin üretilme şeklini dönüştürdüğüne inanıyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı geçtiğimiz hafta içinde.

Bu başka bir 2013 olacak mı?

8 sene önce, 2013 yılında birçok 3B baskı şirketlerine yine çok büyük bir ilgi patlaması olmuş ve birçoğu da bu furya ile halka açılmıştı. 3B piyasasındaki esaslı gelişme o zaman başlamış, ürünlerin geniş kitlelere yayılması o dönemde hareket almıştı. Amerika’daki her ev ve fabrikanın bir 3D yazıcısı olacak şeklinde hayaller kuruluyor, yatırımcılar buna göre yönlendiriliyordu. Bu tabii ki olmadı ve maalesef o dönem çok yatırım alan segmentteki işler tam da istenildiği gibi gitmedi. Evet, sektör çok büyüdü ancak Çin’li üreticilerin ucuz, verimli ve popüler ürünleri gibi bir akım ABD bazlı üreticilerde görülemedi.  Peki şimdi ne farklı?

Bir fark, nispeten iyi kurulmuş şirketlere yatırım olabilir. Formlabs, Starasys, Markforged gibi şirketler on binlerce makine sattı, sağlam ve büyüyen bir müşteri tabanına ve kalite ve hizmet konusunda güçlü bir üne sahip. Ama ya Çin’li Creality? 

Metal 3B yazıcı üreticisi Markforged, halka açıldıktan kısa bir süre sonra ürünlerini 70 ülkede yaklaşık 10.000 noktada kullandırmaya başladı ve 2020’de yaklaşık 70 milyon dolarlık gelir elde etti.

On yıl öncesine kıyasla mevcut katmanlı üretim ortamındaki diğer farklılıklar arasında daha ileri teknoloji, daha düşük maliyetler ve salgının şiddetlendirdiği tedarik zinciri sorunlarına bir çözüm olarak 3D baskının açık ilgi düzeyi yer alıyor.

Yatırımcıların en sevilenleri

Yarı endüstriyel ve endüstriyel 3B baskı makineleri üreticisi Formlabs yatırım desteğine milyonları çekmekte yalnız değil bu günlerde. Nexa3D, bu ay 55 milyon doları aşan finansman turlarını kapattığını duyurdu. Turlara, yeni yatırımcıların da katılımıyla, multi-milyar dolarlık bir alternatif varlık yöneticisi OurCrowd ve Saudi Aramco Energy Ventures liderlik etti.

Büyük paralar yerleşik oyunculara gidebilirken, birçoğu henüz ürünlerini ticarileştirmemiş olan yeni girişimler, piyasadaki bilinen engellere çözümler sundukları için yatırımcıları cezbediyorlar.

Bunlar arasında Belçika firması olan ValCUN, ekolojik, uygun fiyatlı ve rekabetçi olacağını söylediği bir metal 3D baskı teknolojisini geliştirmek için mart ayında 1,5 milyon Euro topladı. Vaicun firmasının metal tozları yerine kullanımı çok daha güvenli hammadde kullanan ve yüksek güçlü lazerler olmadan çalışan teknolojiye dair patenti var. Bu da yazıcı fiyatlarını yükselten ve metal 3D baskıyı kitlesel olarak benimsenmekten geri tutan sorunlardan ikisini çözüyor.

Aralık 2020’de California’daki PrinterPrezz, 3D baskı kullanan tıbbi cihazlara ve implantlara erişmek için planladığı bir Seri A finansman turunda 16 milyon$ topladı. Finansman turunun kilit destekçilerinden biri olan kimya şirketi Solvay, bu tıbbi ürünlerin daha fazla benimsenmesine yardımcı olmak için girişimle ortak olacak. PrinterPrezz, hızla büyüyen bir pazar olan yeni nesil tıbbi cihazları ve implantları tasarlamak ve üretmek için polimer ve metal 3D baskıyı nanoteknoloji ve cerrahi uzmanlıkla birleştirmede öncü olarak biliniyor.

Katmanlı imalat endüstrisinin yazılım tarafında, Oqton, eklemeli üretimi otomatikleştirmek için uçtan uca bir çözüm sunan ABD ve Belçika merkezli bir girişim. Bu yılın başlarında, önde gelen bir B2B yazılım yatırımcısı olan Fortino Capital, bölgesel Flaman yatırım fonu PMV ve küresel bir mühendislik grubu olan Sandvik tarafından yönetilen A Serisi finansman turunda 40 milyon dolardan fazla para topladı. Özellikle, 3B baskıda kullanılan metal tozları sağlayan Sandvik de şirkette azınlık hissesi satın aldı. Katmanlı imalat, imalat yürütme sistemleri (MES) yazılım problemini çözene kadar gerçek üretim imalatı olamaz. Şu anda, çok az sistem hepsini entegre edebildiğinden, pek çok katmanlı imalat, üreticilerin diğer süreçlerinin dışında işlemektedir.

Metal 3B baskı sistemlerinin yazılım sorununa çözüm olmayı ümit eden bir ABD-Alman yazılım şirketi olan 3YourMind, iki önde gelen Avrupalı ​​yatırımcıyla geçen ay A Serisi finansman turunu tamamladı.

Geçtiğimiz Ağustos ayında, yüksek alanlı hızlı baskı (High Area Rapid Printing – HARP) teknolojisini geliştirme sürecinde olan ABD merkezli Azul 3D, ticari 3D yazıcı serisini piyasaya sürmek için tohum finansmanında 12,5 milyon dolar topladı. HARP teknolojisi, sıvı reçine ile en büyük ve en hızlı 3D baskı yöntemini sunmayı vaat ediyor.

Pazar bozan 3D baskı sistemleri

Yeni yatırım alan şirketler sadece 3B baskı endüstrisindeki sorunları çözmekle kalmıyor, aynı zamanda daha geniş sorunları da ele alıyor. Örneğin, bu yılın başlarında organik olmayan et üretim girişimi olan Redefine Meat’e yapılan 29 milyon dolarlık yatırımdan söz edeyim. Şirket, dijital et modelleme olarak adlandırdığı tescilli bir 3D baskı teknolojisi ve bifteklerinin görünümü, dokusu ve aromasıyla hayvansız et üretmek için gelişmiş gıda formülasyonları sunuyor. İsrail merkezli girişim, tescilli sistemini ve bitki bazlı “mürekkepleri” dünya çapındaki et distribütörlerine satmayı bekliyor.

2026 yılına kadar 9 milyar$ ‘a ulaşması beklenen küresel bitki bazlı et pazarında ciddi boyutta yatırımlar olması bekleniyor, bunlardan birisi de deniz ürünlerini kopyalamak üzere tasarlanmış bir 3D baskı teknolojisinin geliştiricisi olan Revo Foods. Avusturyalı şirket geçen ay, teknoloji gelişimini artırmak ve pazara girişi hızlandırmak için 1,8 milyon$ ‘ın üzerindeki ilk finansman turunu tamamladığını duyurdu.

3B teknolojilerinden söz açılır da dental pazar unutulur mu hiç? Pahalı ortodontür sorununu çözmeyi uman, dünyanın ilk kişiselleştirilebilir 3D baskılı braket sistemini geliştiren LightForce Orthodontics, 2020’nin Eylül ayında B Serisi finansman turunda 14 milyon dolar topladı. Yatırım turu, şirketin 3D baskı ortodontik çözümünü daha da geliştirmesine ve verimli diş teknolojilerine yönelik artan talebi karşılamak için işini ölçeklendirmesine olanak tanıyacak. LightForce’un ürün teklifinin en önemli avantajlarından biri, özel parantezler daha az ayarlama seansı gerektirdiğinden doktor ziyaretlerini azaltmasıdır.

Görünen o ki, 3B teknolojileri ile mobil hizmet robotları bu birkaç yılın en gözde yatırım alanları olmaya devam edecek.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…