Kategoriler: EkonomiTürkiye

Nisan’da turist sayısı 2019’a göre yüzde 76 düştü

Kültür ve Turizm Bakanlığı Nisan ayına ilişkin yabancı turist girişlerine ilişkin istatistikleri yayımladı. Beklendiği gibi Nisan verilerinde baz etkisiyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.162 gibi yüksek oranda artış görüldü. 2019 yılı Nisan ayıyla kıyaslandığında ise bu yıl Nisan ayındaki yabancı turist sayısı yüzde 76 geriledi.

Nisan ayında Türkiye’ye gelen turist sayısı bir önceki yıla göre baz etkisiyle hızlı yükseliş kaydederken, 2019 yılına kıyasla oldukça düşük bir performansa işaret etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayımladığı verilere göre yabancı ziyaretçi sayısı Nisan ayında koronavirüs pandemisinin yarattığı baz etkisiyle yıllık yüzde 3.162 artışla 790 bin 687 oldu.

2019 yılı Nisan ayında ise Türkiye’ye 3,3 milyon yabancı turist giriş yapmıştı. Bu veri dikkate alındığında 2021 Nisan ayında turist sayısı 2019 Nisan ayına göre yüzde 76 geriledi.

Ocak-Nisan döneminde yıllık %35,6’lık düşüş yaşandı

Yılın ilk dört ayındaki yabancı ziyaretçi sayısı yıllık yüzde 35,6 düşüşle 2,74 milyon olarak gerçekleşti. Yılın ilk dört ayında gelen yabancılar arasında en fazla payı 552 bin 48 kişi ile Rusya Federasyonu oldu. Rus vatandaşların tüm ziyaretçiler içindeki payı yüzde 20,1 oldu. Nisan ayında en yüksek ziyaretçi 156 bin 133 ile yine Rusya’nın oldu. Rusya’nın nisan ayındaki payı yüzde 19,8 oldu.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…