Kategoriler: DünyaEkonomiFinans

Global Ports’tan 261 milyon dolarlık kredi imzası

Global Yatırım Holding’in bağlı ortaklığı Global Ports, 50 milyar doları aşan portföy büyüklüğüne sahip uluslararası yatırım kuruluşu Sixth Street ile 261 milyon dolarlık beş yıllık kredi anlaşması imzaladı.

Global Yatırım Holding ortaklığı Global Ports, daha önce duyurduğu beş yıllık kredi anlaşmasını 50 milyar doları aşan portföy büyüklüğüne sahip uluslararası yatırım kuruluşu Sixth Street ile imzaladığını ve kredi tutarının 261 milyon dolara kadar olduğunu açıkladı.

Global Yatırım Holding’ten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre, iki parçalı kredi anlaşmasının ilk kısmı beş yıl vadeli 186,3 milyon dolardan oluşurken, ikinci kısım kredi ise beş yıl vadeli ilave 75 milyon dolara kadar büyüme kredisi olarak tanımlandı. Her iki dilim kredi için de Global Ports’un bazı iştiraklerinin bir kısım hissesi teminat verilecek.

Kredinin bir bölümü eurobond itfası için kullanılacak

Açıklamaya göre 186,3 milyon dolar tutarındaki kredi, mevcut nakit kaynaklarla birlikte Global Ports’un bağlı ortaklığı Global Liman İşletmeleri A.Ş.’nin 14 Kasım 2021 vadeli eurobondunun vadesinden önce ve makul piyasa şartlarında itfası için kullanılacak.

Büyüme stratejisine yönelik 75 milyon ABD Doları’na kadar olan kredinin ise Grubun kruvaziyer odağı doğrultusunda liman ağını genişletme stratejisi ile ilişkili olarak yeni yatırımlarda kullanılması planlanıyor.

Sixth Street’e varant ihraç edilecek

Söz konusu kredi anlaşmasına göre Global Ports, Sixth Street’e beher hisse bedeli nominal fiyattan olmak üzere, ihraç sonrası oluşacak sermayenin yüzde 9’una denk gelecek şekilde varant ihraç edecek. 75 milyon dolara kadar olan büyüme kredisi kullanıldığında Global Ports ilaveten, kullanılacak kredi miktarı ile ilişkili olarak, ihraç sonrası oluşacak sermayenin yüzde 3,75’lik bölümüne kadar varant ihraç edecek.

Açıklamaya göre kredinin tamamen geri ödenmesi veya sonlandırılması, GPH’in kottan çıkarılması, ya da yönetim değişikliği söz konusu olması durumunda varantlar kullanılabilecek.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…