Kategoriler: BorsaDünya

Avrupa hisseleri toparlanmanın şampiyonu oldu

Avrupa hisselerinin performansı, toparlanma beklentileriyle yıl başından bu yana ABD ve İngiltere borsalarını geride bıraktı.

Avrupa hisseleri uzun bir süre diğer piyasalarında gerisinde kaldıktan sonra sonunda küresel yatırımcıların ilgisini çekmiş durumda. Euro Stoxx 50 Endeksi yıl başından bu yana yüzde 13 yükselerek S&P 500, FTSE 100 ve Nasdaq 100’ü geride bıraktı.

Avrupa piyasalarında bulunan ucuz sektörlerin aşılama çalışmalarına ve salgından toparlanmaya karşı hassas olmaları bu yükselişte etkili oldu.

Önlemlerin gevşetilmesi ve Kovid-19 vaka sayılarındaki düşüş de Euro Bölgesi’nin pandemi krizinden çıktığına işaret ediyor. Verilere göre, kısıtlamalardan en çok etkilenenler arasında yer alan hizmet sektörü işletmelerinin faaliyetleri Mayıs’ta artış gösterdi.

Üretim, tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle biraz yavaşlasa da, aşılama hızındaki artışın ve güçlenen talebin önümüzdeki yıl için iyimser bir tablo yarattığı düşünülüyor.

IHS Markit verilerine göre, mallar üzerindeki fiyat baskılarının şimdiye kadarki en yüksek seviye ulaştığı ve bunun hizmetler sektörüne de yansıdığı kaydedildi.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…