Kategoriler: DünyaGündem

Almanya ve Fransa DSÖ’ye kaynak artışını destekledi

Dünya Sağlık Örgütü’nün 74. Dünya Sağlık Asamblesi’nde (DSA) konuşma yapan Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Merkel, DSÖ fonlanmasının artırılması çağrısında bulunurken; BM Genel Sekreteri Guterres ise, Kovid-19 salgınının “bitmekten çok uzakta olduğu” uyarısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) en üst karar alma organı olan 74. Dünya Sağlık Asamblesi (DSA), İsviçre’nin Cenevre kentinde video konferans yöntemiyle başladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, toplantı için önceden kaydedilen konuşmalarında, DSÖ fonlanmasının artırılması çağrısında bulunurken; salgınları önlemeye yönelik yeni bir uluslararası anlaşma fikrine de destek verdiler.

Macron yaptığı açıklamada, pandemiye yol açabilecek olası salgınların ortaya çıkması durumunda DSÖ’nün hızla ülkeleri ziyaret edebilecek ve verilere ulaşabilecek bir konuma getirilmesi çağrısında bulundu.

İsviçre’den “DSÖ güçlendirilsin” çağrısı

DSA’nın açılış konuşmasını yapan İsviçre Sağlık Bakanı Alain Berset ise, salgında uluslararası çok taraflı sistemin öneminin daha da iyi anlaşıldığına dikkati çekti.

Salgına karşı mücadele ve genel olarak halk sağlığının korunması için “evrensel ve koordineli” yaklaşımın benimsenmesini dile getiren Berset, ayrıca DSÖ’nün acil sağlık durumlarına hazırlık ve bunlarla mücadeledeki rolünün güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

“Korkarım salgın bitmekten çok uzakta”

DSÖ’nün 194 üye ülkesinden temsilcilere hitap eden Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, salgının “tsunami” etkisi oluşturduğunu, 3,4 milyon kişinin hayatını kaybettiğini, 500 milyon kişinin işini kaybettiğini, küresel bilançoda trilyonlarca dolar kayıp yaşandığını vurgulayarak “En savunmasız durumdakiler en çok acı çekiyor. Korkarım bu (salgın) bitmekten çok uzakta.” dedi.

Guterres, Kovid-19 aşılarının adaletsiz dağılımına dikkati çekerek, zengin ülkelerin halklarının çoğunu aşılayıp ekonomilerini açtığı bir durumla karşı karşıya olduklarının, fakir ülkelerde ise virüsün mutasyonlara uğrayarak daha derin acılara neden olmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Salgında yeni dalgaların yüz binlerce kişinin ölümüne mal olabileceği uyarısı yapan Guterres, bu durumun küresel ekonomik toparlanmayı yavaşlatabileceğini de belirtti.

Guterres, ülkelerin tek başına virüsü yenemeyeceğine işaret ederek “virüsü durdurmak için dünyanın kararlı ve dayanışma içinde mücadele vermesi” gerektiğini dile getirdi.

“Bir virüsle savaş halindeyiz”

Dünya liderlerini Kovid-19 aşıları, test kiti ve tedavilerine eşit erişim için bir planı acilen hayata geçirmeye davet eden Guterres, liderlerin bu plana, Kovid-19 salgınına karşı küresel aşı ve tedavi programına (ACT Accelerator) ve Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’na (COVAX) finansal destek vermesi çağrısı yaptı.

Guterres, “Bir virüsle savaş halindeyiz. Silahlarımızın kapasitesini artırmak için savaş ekonomisinin mantığına ve aciliyetine ihtiyacımız var.” ifadesini kullandı.

Kovid-19 aşılarının üretim kapasitesinin en az iki katına çıkarılması gerektiğini vurgulayan Guterrres, aşıların fikri mülkiyetlerine ilişkin esneklik yapılmasını istedi.

Guterres, ayrıca temel sağlık hizmetleri sistemleri ve evrensel sağlık sigortasının desteklenmesi gerektiğini ifade ederek, bir sonraki küresel bir salgına hazırlık yapılmasının önemine vurgu yaptı.

En son İçerik

Dolar/TL faiz kararı sonrası yatay

Dolar/TL, Fed'in değişen tahminleriyle ciddi bir yükseliş kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın perşembe günkü faiz…

İstanbul’un en değerli 10 mahallesi

İstanbul'un ortalama konut metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleler sıralandı. İstanbul'un en değerli mahalleleri…

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta yüzde 2 arttı

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta tahminlere paralel olarak yüzde 2’ye yükseldi. Enerji fiyatlarındaki sert yükseliş ve…

Erdoğan: Biden’a F-35 ve S-400’de farklı bir adım beklemeyin dedim

Biden ile görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda…

Küresel piyasalarda Fed’in şahin tahminleri satış getirdi

Küresel piyasalarda Fed'in şahin öngörüleri riskli varlıklarda satış baskısı yarattı. Fed’in tahminleri aracılığıyla daha şahin…

Özel sektörün yurtdışı borcu Nisan’da geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam…