Ekonomi

HSBC’den Kardemir-Erdemir analizi

Türk demir-çelik sektöründe ivmenin devam ettiğini belirten HSBC, Erdemir ve Kardemir’de 2021’de hem operasyonel kârlılık hem de net kârda tarihi yüksek seviyelerin gerçekleşeceğini öngördü. Kurum, Kardemir ve Erdemir’de hedef fiyatlarını yükseltti.

HSBC, Türk demir-çelik sektörüne ilişkin değerlendirmesinde pozitif bir tablo çizdi.

Kurumun değerlendirmesinde küresel çelik fiyatlarında ralli devam ederken, altyapı harcamaları, otomobil ve imalat sektöründeki kuvvetli talebin fiyat artışlarını desteklediğine dikkat çekildi.

HSBC demir cevheri tarafında; operasyonel problemler, yüksek navlun fiyatları, elverişsiz hava koşulları gibi sonuçlardan dolayı arz probleminin fiyatlardaki artışı sürdüreceğini öngördü. Kurum Avrupalı ülkelerden gelen altyapı projeleri ve Çin’in emisyonu kontrol altına almak için üretimi azaltmasının da fiyatların kuvvetli kalmasını destekleyeceğini fakat yılın ikinci yarısında fiyatlarda bir düzelme yaşanabileceğini belirtti.

Kardemir ve Erdemir’de hedefi yükseltti

Kurumun değerlendirmesine göre Erdemir ve Kardemir tarafında 2021’de hem operasyonel kârlılık hem de net kârda tarihi yüksek seviyeler bekleniyor. Kurum, 2021 yılında Erdemir tarafında ton başına FAVÖK’ün yıllık bazda yüzde 195 artışla 330 dolar, Kardemir’de ise ton başına yıllık bazda yüzde 177 artışla 205 dolar olacağını öngördü.

Bu değerlendirmelerin ardından HSBC Erdemir için hedef fiyatını 19,50 TL’den 22 TL’ye yükseltti. Şirket için 2021 yılında tahmini temettü veriminin yüzde 18 civarında olması bekleniyor. Kurum Kardemir için ise hedef fiyatını 8,80 TL’den 10 TL’ye çıkardı.

En son İçerik

Sabır ve sükunet

‘Sabır nedir? ‘diye sorarsanız ben ‘Güç’tür derim.. sabretmek güçlü bir karakter gerektirir. Özellikle de sükunetle…

AB, Kovid-19’a karşı aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en…

Petrol dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dün virüs endişeleriyle gerileyen petrol fiyatları bugün yükselişte. Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen küresel petrol talebinin…

Dolar/TL sınırlı yükselişte

Dün günü 8,55’te tamamlayan dolar/TL bu sabah sınırlı yükselişte. Dün 8,5449 - 8,6275 arasında işlem…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin genelge yayımlayarak,…

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? İngiliz bilim insanı tarih verdi!

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının…