Kategoriler: DünyaEkonomiFinans

Küresel piyasalarda enflasyon endişesi devam ediyor

Enflasyona dair belirsizliklerden dolayı risk iştahı azalırken küresel piyasaların genelinde düşüş hakim.

Asya piyasalarında düşüşler Çarşamba günü de devam ederken enflasyona dair belirsizlikler yatırımcıların riskli varlıklardan kaçınmasına neden oldu.

Çin’in kripto paraların finansal ödeme işlemlerinde kullanılmasını yasaklaması da ilgili şirket hisselerinin düşmesinde etkili oldu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Hong Kong ve Güney Kore’nin tatil nedeniyle kapalı olmasına rağmen yüzde 0,3 düştü.

Çin CSI300 endeksi yüze 0,6 düşerken Japon Nikkei endeksi de yüzde 1,1 geriledi.

S&P 500 endeksi telekom hisseleri öncülüğündeki düşüşle yüzde 0,85 aşağıya gelirken Nasdaq Bileşik endeksi de yüzde 0,56 düştü.

Daiwa Securities Baş Küresel Piyasalar Stratejisti Hirokazu Kabeya ise yatırımcıların enflasyona odaklandıklarını ve daha net bir resim görene kadar büyük kararlar vermekten kaçınacaklarını söylüyor.

“Enflasyon endişeleri piyasaları şimdilik belirsiz kılacaktır” diyen Kanbeya, buna rağmen hisse fiyatlarında bir çöküş beklemediğini söyledi.

“Şimdi zamanı değil”

Piyasalar ABD enflasyonuna odaklanırken Fed üyelerinden gelen açıklamalar enflasyonda yukarı yönlü hareketlerin geçici olarak değerlendirildiğini gösterdi.

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida’ya göre ABD’de beklentilerin altında açıklanan Nisan ayı istihdam verisi, ekonominin devasa varlık alımlarını azaltma seviyesine ulaşmadığının bir göstergesi. Atlanta Fed tarafından düzenlenen sanal bir konferanstaki sunumunun ardından soruları yanıtlayan Clarida, “Nisan istihdam raporuna kadar kayda değer ilave toparlanma yaşamadık” dedi.

Clarida yıl boyunca politika yapıcıların verileri değerlendireceğini ve varlık alımlarını azaltmayı değerlendirmelerinden önce mutlaka önden uyarıda bulunacaklarını söyledi. ABD’de tarım dışı istihdamnisan ayında 1 milyonluk beklentiye karşılık sadece 266 bin kişi artmıştı. Clarida enflasyonda yukarı yönlü hareketlerin “geçici” olacağı görüşünde olduğunu ifade etti.

CNBC’ye konuşan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de istihdam piyasasının sallantıda kalmaya devam ettiğini belirterek, politikayı değiştirme konusunda “şimdi zamanı değil” değerlendirmesini yaptı.

En son İçerik

Dolar/TL faiz kararı sonrası yatay

Dolar/TL, Fed'in değişen tahminleriyle ciddi bir yükseliş kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın perşembe günkü faiz…

İstanbul’un en değerli 10 mahallesi

İstanbul'un ortalama konut metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleler sıralandı. İstanbul'un en değerli mahalleleri…

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta yüzde 2 arttı

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta tahminlere paralel olarak yüzde 2’ye yükseldi. Enerji fiyatlarındaki sert yükseliş ve…

Erdoğan: Biden’a F-35 ve S-400’de farklı bir adım beklemeyin dedim

Biden ile görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda…

Küresel piyasalarda Fed’in şahin tahminleri satış getirdi

Küresel piyasalarda Fed'in şahin öngörüleri riskli varlıklarda satış baskısı yarattı. Fed’in tahminleri aracılığıyla daha şahin…

Özel sektörün yurtdışı borcu Nisan’da geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam…