Ekonomi

Küresel piyasalarda enflasyon endişesi devam ediyor

Enflasyona dair belirsizliklerden dolayı risk iştahı azalırken küresel piyasaların genelinde düşüş hakim.

Asya piyasalarında düşüşler Çarşamba günü de devam ederken enflasyona dair belirsizlikler yatırımcıların riskli varlıklardan kaçınmasına neden oldu.

Çin’in kripto paraların finansal ödeme işlemlerinde kullanılmasını yasaklaması da ilgili şirket hisselerinin düşmesinde etkili oldu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Hong Kong ve Güney Kore’nin tatil nedeniyle kapalı olmasına rağmen yüzde 0,3 düştü.

Çin CSI300 endeksi yüze 0,6 düşerken Japon Nikkei endeksi de yüzde 1,1 geriledi.

S&P 500 endeksi telekom hisseleri öncülüğündeki düşüşle yüzde 0,85 aşağıya gelirken Nasdaq Bileşik endeksi de yüzde 0,56 düştü.

Daiwa Securities Baş Küresel Piyasalar Stratejisti Hirokazu Kabeya ise yatırımcıların enflasyona odaklandıklarını ve daha net bir resim görene kadar büyük kararlar vermekten kaçınacaklarını söylüyor.

“Enflasyon endişeleri piyasaları şimdilik belirsiz kılacaktır” diyen Kanbeya, buna rağmen hisse fiyatlarında bir çöküş beklemediğini söyledi.

“Şimdi zamanı değil”

Piyasalar ABD enflasyonuna odaklanırken Fed üyelerinden gelen açıklamalar enflasyonda yukarı yönlü hareketlerin geçici olarak değerlendirildiğini gösterdi.

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida’ya göre ABD’de beklentilerin altında açıklanan Nisan ayı istihdam verisi, ekonominin devasa varlık alımlarını azaltma seviyesine ulaşmadığının bir göstergesi. Atlanta Fed tarafından düzenlenen sanal bir konferanstaki sunumunun ardından soruları yanıtlayan Clarida, “Nisan istihdam raporuna kadar kayda değer ilave toparlanma yaşamadık” dedi.

Clarida yıl boyunca politika yapıcıların verileri değerlendireceğini ve varlık alımlarını azaltmayı değerlendirmelerinden önce mutlaka önden uyarıda bulunacaklarını söyledi. ABD’de tarım dışı istihdamnisan ayında 1 milyonluk beklentiye karşılık sadece 266 bin kişi artmıştı. Clarida enflasyonda yukarı yönlü hareketlerin “geçici” olacağı görüşünde olduğunu ifade etti.

CNBC’ye konuşan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de istihdam piyasasının sallantıda kalmaya devam ettiğini belirterek, politikayı değiştirme konusunda “şimdi zamanı değil” değerlendirmesini yaptı.

En son İçerik

Devlet – İş Dünyası İlişkisindeki Gelecek

Türk iş dünyasının daha da ileri gidememesinin nedenlerinden biri, iş dünyasının devlet ile arasında olan…

Almanya’da IFO endeksi 5 ayın en düşük seviyesinde

Almanya’da iş dünyası güveni Eylül’de artan vakalar ve arz sıkıntıları nedeniyle 5 ayın en düşük…

Çin’de tarihi petrol satışı

Çin, stratejik rezervlerinden ilk petrol satışını PetroChina’nın birimi Hengli Petrochemical’a gerçekleştirdi. PetroChina yetkililerinden alınan bilgiye…

Çin kripto paraları tamamen yasakladı

Bloomberg News’in haberine göre Çin Merkez Bankası kripto paralarla ilgili tüm işlemlerin yasaklandığını duyurdu. Çin…

Ukrayna’da Türk SİHA’ları için fabrika kurulacak

Türkiye ile Ukrayna, savunma sanayii alanında iş birliğini artırıyor. Daha önce Türkiye'den İHA satın alan…

Citi, JPM, Morgan, Barclays: TCMB faiz indirimini raporlarında nasıl anlattılar?

Citi, JP Morgan, Morgan Stanley ve Barclays, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 100 baz puanlık faiz…