Kategoriler: DünyaEkonomi

Çin kendisine karşı getirilen ticaret anlaşmasına katılmak istiyor

Çin’in hızla artan gücünü dengelemek için abd tarafından kurulan bölgesel ticaret anlaşmasına taraf olmaya çalıştığı belirtildi. Çin, Trans Pasifik Ortaklığı’na (CPTPP) üye bazı ülkelerle görüşmelerde bulunuyor.

Küresel ticaret anlaşmaları konusunda sular yeniden ısınmaya başlıyor.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’in, Trans Pasifik Ortaklığı için Kapsamlı ve Aşamalı Anlaşma’ya (CPTPP) katılmak için perde arkasından görüşmelerde bulunduğu ileri sürüldü.

Anlaşmaya taraf dört ülkeden, isimlerinin açıklanmasını istemeyen yetkililere göre, çin ile teknik ayrıntılar konusunda görüşmeler yapıldı.

Görüşmelere Avustralya, Malezya, Yeni zelanda ve birkaç ülke daha katıldı. Çin ile anlaşmaya taraf ülkeler arasında ne kadar ilerleme sağlandığı konusunda net bilgi bulunmuyor.

Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, Mart başlarında, Pekin yönetiminin anlaşmaya katılmak için, birçok ön hazırlık yaptığını ve bazı gayrıresmi temaslarda bulunduğunu söylemişti.

Birçok CPTPP ülkesi ticarette Çin’e son derece bağımlı durumda. Ama birçok üye ülkede azalan itibarı nedeniyle Çin’in CPTPP’ye katılması zor görünüyor.

Çin’in kabul edilmesi için ek tavizler vermesi ve CPTPP’ye üye 11 ülkenin tamamının onayı gerekiyor. Ayrıca, işgücü düzenlemeleri, kamu şirketleri ve ABD ile olan ticari mücadelesi de Çin’in önündeki diğer potansiyel engeller olara öne çıkıyor.

Anlaşma Çin’in artan hakimiyetini sınırlamak için tasarlanmıştı

CPTPP’ye üye ülkeler arasında ABD’nin müttefiki olan Avustralya, Kanada ve Japonya da bulunuyor.

CPTPP’ye üye ülkelerin, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 1998 deklarasyonuna uygun kanun ve uygulamalara sahip olması şart koşuluyor. ILO’nun 1998 deklarasyonu, sendika kurma ve toplu iş sözleşmesi serbestliğini garanti altına alıyor, çocuk işçiliğe ve istihdam ayrımcılığına son verilmesini öngörüyor.

Çin, bağımsız sendikalara izin vermediği gibi, zorla ya da zorunlu çalıştırma uygulmalarıyla suçlanıyor.

Trans Pasifik ortaklığı fikri, Çin’in artan gücünü dengelemek için ABD tarafından ortaya konmuştu. Zamanın ABD Başkanı Barack Obama, 2016’da yaptığı bir konuşmada, bölgesel ticaretin kurallarını, Çin’in değil ABD’nin yazması gerektiğini söylemişti.

Ancak Obama’nın selefi Donald Trump, anlaşmadan 2017’de çekildi. Japonya’nın liderliği ele aldığı anlaşma revize edildi ve anlaşmanın adı ‘Trans Pasifik Ortaklığı için Kapsamlı ve Aşamalı Anlaşma’ olarak güncellendi.

En son İçerik

Dolar/TL faiz kararı sonrası yatay

Dolar/TL, Fed'in değişen tahminleriyle ciddi bir yükseliş kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın perşembe günkü faiz…

İstanbul’un en değerli 10 mahallesi

İstanbul'un ortalama konut metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleler sıralandı. İstanbul'un en değerli mahalleleri…

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta yüzde 2 arttı

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta tahminlere paralel olarak yüzde 2’ye yükseldi. Enerji fiyatlarındaki sert yükseliş ve…

Erdoğan: Biden’a F-35 ve S-400’de farklı bir adım beklemeyin dedim

Biden ile görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda…

Küresel piyasalarda Fed’in şahin tahminleri satış getirdi

Küresel piyasalarda Fed'in şahin öngörüleri riskli varlıklarda satış baskısı yarattı. Fed’in tahminleri aracılığıyla daha şahin…

Özel sektörün yurtdışı borcu Nisan’da geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam…