Kategoriler: DünyaEkonomi

AB ve ABD’den gümrük vergilerinde ‘ateşkes’

Avrupa Birliği ve ABD, metallere uygulanan gümrük vergisinden kaynaklanan anlaşmazlığın artmasından kaçınma konusunda anlaştı.

Avrupa Birliği, ABD ile metallere uygulanan gümrük vergisi üzerinden yaşadığı anlaşmazlığın artmasından kaçınacağını söyledi. AB böylece, gelecek ay iki katına çıkarmayı planladığı gümrük vergilerinden burbon viski ve Harley Davidson’ı hariç tutacak.

İki taraf arasında oluşan yüksek dozdaki anlaşmazlık 2018 yılında eski ABD Başkanı Donald Trump’ın AB’den gelen çelik ve alüminyuma gümrük vergisi uygulama kararı sonrasında başlamıştı. AB o zamandan beri birçok Amerikan ürününe karşı misillemede bulunmuş ve yüzde 50’lik vergi artışının 1 Haziran’da devreye girmesi için hazırlanmıştı.

Biden yönetimi zamanında yapılan anlaşmayla birlikte AB gümrük vergilerini artırmayacak ve iki taraf da çelik sektöründeki fazla üretim kapasitesiyle ilgili görüşecek. İki tarafın müzakerecileri de gümrük vergilerinin bir an önce kaldırılması için uğraşıyor fakat şartlar henüz bunun için uygun değil.

Avrupa Komisyonu Ekonomi Komisyoneri Valdis Dombrovskis ise Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda, “Transatlantik ilişkilerini yeniden güçlendirme çabamıza müteakiben, AB ABD’nin çelik ve alüminyuma uyguladığı gümrük vergilerine karşı dengeleme önlemlerinin artırılmasını askıya aldı” dedi.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…